Pomogli pasażerowie i cięcie kosztów. Porty Lotnicze zarobiły 40 mln zł

Z kraju

it.wikipedia.org/(CC BY-SA 3.0) | Vampir2011Lotnisko Chopina obsłużyło w I kwartale ponad 2,1 mln osób

W I kwartale 2015 roku Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", zarzadzające m. in. warszawskim lotniskiem Chopina zarobiło netto 40,6 mln zł - informuje firma w komunikacie. Taki wynik został osiągnięty m. in. dzięki cięciu kosztów działalności i większej liczbie pasażerów obsłużonych przez Lotnisko Chopina.

Jak czytamy w komunikacie, w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało ponad 2,1 mln osób, czyli o 8,7 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

"Szczególną uwagę zwraca wzrost w sektorze przewoźników niskokosztowych, którzy obsłużyli o 43,6 proc. pasażerów więcej niż w I kwartale 2014 r. Ruch w sektorze przewoźników tradycyjnych wzrósł o 3,1 proc." - informują Porty Lotnicze.

Większe przychody

Wzrost ruchu spowodował zwiększenie przychodów przedsiębiorstwa zarządzającego warszawskim lotniskiem o 2,6 proc. Równocześnie w wyniku działań restrukturyzacyjnych koszty zmniejszyły o 22 proc., co przełożyło się na zysk netto 40,6 mln zł - czytamy.

- Wyniki osiągane przez Porty Lotnicze w roku 2015 są lepsze od zakładanych przez nas w planie rocznym oraz w projekcjach długoterminowych. Efektem restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest ponad dwudziestoprocentowy spadek kosztów działalności i trzykrotny wzrost zysku netto – wyjaśnia cytowany w komunikacie Michał Kaczmarzyk, Naczelny Dyrektor Portów Lotniczych i Dyrektor Lotniska Chopina.

Jak informuje przedsiębiorstwo, "koszty działalności udało się obniżyć głównie za sprawą restrukturyzacji zatrudnienia i zmniejszeniu o ponad 800 etatów w przedsiębiorstwie (obecnie stan zatrudnienia wynosi ok. 1400 etatów)".

Firma szacuje spodziewany zysk na koniec roku wyniesie ponad 100 mln zł zysku netto.

Autor: msz/mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: it.wikipedia.org/(CC BY-SA 3.0) | Vampir2011