Z kraju

Polacy coraz częściej wybierają samolot. Porty Lotnicze chwalą się potężnym zyskiem

Z kraju

ShutterstockPorty Lotnicze: ok. 200 mln zł zysku za 2016 rok

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) szacuje, że w ubiegłym roku zarobiło ok. 200 mln zł - poinformował dyrektor PPL Mariusz Szpikowski. To o 42 proc. więcej niż w 2015 r.

PPL zarządza największym w Polsce portem, czyli warszawskim Lotniskiem Chopina. Ma też udziały w portach regionalnych, np. w Krakowie, Rzeszowie, Modlinie czy Poznaniu.

- Szacujemy, że za 2016 rok uzyskaliśmy ok. 200 mln zł zysku netto - powiedział Szpikowski. Dodał, że wyniki są w trakcie audytu.

Rekordowy ruch na lotniskach

Jak podkreślił dyrektor, zwiększenie wartości przychodów lotniczych było konsekwencją "rekordowego w historii" ruchu pasażerskiego Lotniska Chopina w Warszawie. W 2016 r. port obsłużył 12,8 mln pasażerów, to o 14,5 proc. więcej niż w 2015 r. W ubiegłym roku w porównaniu do 2015 r. o 11,4 proc. wzrosła także liczba operacji lotniczych, czyli startów i lądowań samolotów.

- Tak rewelacyjny wynik był możliwy dzięki wzrostom ruchu pasażerskiego na Lotnisku Chopina w Warszawie, a także zwiększeniu powierzchni handlowych Terminala A oraz dyscyplinie kosztowej. Największy wpływ na wynik miały przychody z usług lotniczych, które wzrosły o 8,2 proc., do 546,7 mln zł - powiedział.

Skąd zysk?

Wyższą dynamikę wzrostu przychodów odnotowano w sektorze usług pozalotniczych. Po uwzględnieniu sprzedanych towarów i materiałów, przychody w tym segmencie wzrosły do 263,3 mln zł, co daje wzrost o 13,7 proc. wobec 2015 roku. Jak tłumaczy dyrektor, to efekt oddania do użytku w maju 2015 r. zmodernizowanej części Terminala A i nowych powierzchni usługowo-handlowych przeznaczonych pod wynajem.

- Wypracowując wyższe wyniki finansowe oraz dodatkowe środki pieniężne, przedsiębiorstwo poprawiło rentowność prowadzonej działalności oraz poziom bezpieczeństwa finansowego, co potwierdzają wartości wskaźników finansowych. Wskaźnik rentowności netto, określający udział zysku netto w przychodach ze sprzedaży usług, towarów i materiałów, wzrósł w 2016 roku o ok. 5,5 proc. i wyniósł 24,4 proc. - podkreślił Szpikowski.

Koszty

Jak dodał, w 2016 r. udało się także utrzymać kontrolę kosztową. - O 2,9 proc., do 525,8 mln zł wzrosły co prawda koszty działalności operacyjnej PPL, ale wpływ na to miało przede wszystkim oddanie do użytku m.in. zmodernizowanej strefy w Terminalu A na warszawskim lotnisku - dodał.

PPL miał niższe koszty zużycia materiałów i energii oraz wynagrodzeń. - Tutaj spadek kosztów spowodowany był rozwiązaną rezerwą z tytułu nagrody rocznej i nagród jubileuszowych - powiedział.

- Posiadamy pełną zdolność do regulowania zobowiązań finansowych - zapewnił dyrektor PPL.

PPL w 2015 r. zanotowały ok. 139 mln zł zysku. Łączna strata za lata 2013–2014 wyniosła natomiast 407 mln zł.

Warszawskie Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce, obsługuje ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w naszym kraju. Port szacuje, że w 2017 r. obsłuży 14 mln pasażerów. W ubiegłym roku obsłużył 12,8 mln podróżnych.

Zobacz. Zmowa cenowa na lotniskach? Wysokie ceny za wodę mineralną

Zmowa cenowa na lotniskach? Wysokie ceny za wodę mineralnątvn24

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock