Ponad pięć tysięcy złotych nagrody uznaniowej. Porty planują podział zysku

Z kraju

Autostrady, gazociągi, porty lotnicze. Co Polska może wybudować za unijne fundusze?TVN24 BiS
wideo 2/3

Pracownicy Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) mogą otrzymać po około 5200 złotych brutto nagrody uznaniowej z rekordowego zysku, wypracowanego w tym roku. Finalne porozumienie blokują cztery spośród siedmiu działających w przedsiębiorstwie organizacji związkowych.

PPL poinformowało w czwartek, że uzyskało 184,9 mln zł zysku netto za siedem miesięcy tego roku. To o 25,8 mln zł więcej niż w pierwszych siedmiu miesiącach ubiegłego roku. Dodano, że rok 2017 jest "najlepszy w porównaniu z poprzednimi pięcioma latami".

Podział zysku PPL

W piątkowym komunikacie PPL przekazało, że "Porty Lotnicze" "chcą podzielić się zyskiem z pracownikami". Jak wskazano, wyższy od wcześniej planowanego wynik, stwarza możliwość zwiększenia puli środków, przeznaczonych na nagrody uznaniowe dla załogi.

"Według szacunkowych wyliczeń w pierwszej transzy nagrody, każdy uprawniony pracownik PPL (ponad 1400 osób) mógłby otrzymać ok. 5200 zł brutto" - czytamy w piątkowym komunikacie. Jak napisano w komunikacie, "możliwość wypłaty większej nagrody uznaniowej wymaga jednak zmiany zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który reguluje wysokość Funduszu Nagród". Na zmianę muszą zgodzić się wszyscy sygnatariusze, czyli naczelny dyrektor i związki zawodowe. Mimo zgody na zmiany w zapisach dokumentu części partnerów społecznych, finalne porozumienie blokują cztery spośród siedmiu działających w PPL organizacji związkowych - czytamy.

Nagroda uznaniowa

"W każdej chwili jestem gotowy do realizacji zobowiązań, w tym zobowiązania dotyczącego wypłaty pierwszej transzy nagrody uznaniowej, do czego zobowiązałem się w porozumieniu zawartym z częścią związków zawodowych. Aby tak się stało, warunkiem koniecznym jest zawarcie ostatecznego porozumienia z całą stroną społeczną dotyczącą kwestii płacowych, a niezbędnym elementem na drodze do tego jest zakończenie toczącego się z trzema związkami zawodowymi sporu zbiorowego. Niestety takiej woli nie widać" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor PPL Mariusz Szpikowski. W komunikacie przypomniano, że od marca 2016 roku trwa spór zbiorowy pomiędzy trzema działającymi w PPL organizacjami związkowymi a pracodawcą. PPL zarządza największym w Polsce portem, czyli warszawskim Lotniskiem Chopina. Ma też udziały w portach regionalnych, np. w Krakowie, Rzeszowie, Modlinie czy Poznaniu. Lotnisko Chopina w 2016 r. obsłużyło 12,8 mln pasażerów – o 14,4 proc. więcej niż w 2015 r. Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku port obsłużył 10,4 mln pasażerów – o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock