"Portret damy" Rubensa sprzedany za rekordową kwotę. Ale poniżej szacunków

Aktualizacja:
Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Enigma - czarny diament sprzedany na aukcji w Sotheby's
Enigma - czarny diament sprzedany na aukcji w Sotheby'sSotheby's
wideo 2/5
Sotheby'sEnigma - czarny diament sprzedany na aukcji w Sotheby's

"Portret damy" Petera Paula Rubensa został sprzedany za 14,4 miliona złotych. To nowy rekord na polskim rynku sztuki, ale jednocześnie kwota poniżej zakładanej estymacji.

- Choć to wybitne dzieło zostało sprzedane poniżej zakładanej estymacji, to jednak wynik licytacji - 14,4 miliona złotych - jest rekordowy - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Monika Pietraszek, reprezentująca Dom Aukcyjny DESA Unicum. Spodziewano się, że obraz zostanie sprzedany za 18-24 mln zł.

"Portret damy" Petera Paula Rubensa

"Portret damy" pochodzi z lat 1620–1625, czyli okresu największej prosperity antwerpskiej pracowni Rubensa i jego warsztatu. Dzieło zwyczajowo opisywane było jako portret pierwszej żony Rubensa, Isabelli Brant. Przedstawiona na obrazie brosza wskazywać może jednak na związek portretowanej z Portugalią i pochodzącą z Antwerpii rodziną żydowskich jubilerów Duarte.

Peter Paul Rubens - "Portret damy"Desa Unicum

Obraz mogący pochwalić się wyjątkowo kompletną proweniencją należał do kolekcji znakomitych brytyjskich i francuskich marszandów, europejskich arystokratów i magnatów. Po drugiej wojnie światowej na kilkadziesiąt lat trafił do egipskiej rodziny królewskiej, która w 1952 roku na stałe osiadła w Paryżu. Po raz ostatni był pokazywany publicznie na wystawie w Brukseli w 1965 roku.

Portrety autorstwa Rubensa i jego warsztatu rzadko pojawiają się na aukcjach, osiągając na nich rekordowe ceny.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Desa Unicum

Pozostałe wiadomości