Przegląd prasy. Miliardy na kolejowe połączenia z zagranicą

Z kraju

ShutterstockNowe inwestycje poprawią połączenia na wschodzie i zachodzie kraju

PKP zainwestują ponad 3 mld zł w poprawę połączeń transgranicznych na wschodzie i zachodzie Polski. Kolejne 4 mld zł zostaną wydane na polepszenie dostępu do portów – pisze "Rzeczpospolita".

PKP zainwestują ponad 3 mld zł w poprawę połączeń transgranicznych na wschodzie i zachodzie Polski. Pozwoli to zwielokrotnić liczbę przekraczających granicę pociągów i skrócić czas jazdy.

Inwestycje

Kolejne 4 mld zł zostaną wydane na polepszenie dostępu do portów, co ma ułatwić eksport i zwiększyć międzynarodowy tranzyt towarowy na kierunku północ-południe. Według zarządzającej infrastrukturą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) poprawi to konkurencyjność kolei wobec tańszych i znacznie szybszych TIR-ów. Na granicy zachodniej już w grudniu ma być uruchomione nowe połączenie między Polską a Niemcami przez Nysę Łużycką. Pociągi pojadą po nowym moście granicznym na odcinku Bielawa Dolna-Horka. Będzie to najkrótszy przejazd pomiędzy Wrocławiem a Lipskiem i Berlinem.

Lepsze połączenia

Na Wschodzie PLK będą poprawiać połączenia z Ukrainą. Już został zakończony przetarg na projekt i przebudowę stacji Medyka: na przełomie października i listopada ma być podpisana warta ponad 51 mln zł umowa z firmą ZUE.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock