Kolejka chętnych do rządzenia totolotkiem. Muszą się znać na hazardzie

Z kraju

Jakie są szanse na wygraną w Lotto?TVN24 BiS
wideo 2/3

Ponad 30 chętnych złożyło aplikacje w konkursie na prezesa i dwóch członków zarządu Totalizatora Sportowego - poinformował w poniedziałek przewodniczący rady nadzorczej Piotr Kwiecień. We wtorek rada nadzorcza spółki zapozna się z aplikacjami.

Do poniedziałku 8 maja chętni na funkcję prezesa i członków zarządów: odpowiedzialnego za sprzedaż, produkty i marketing oraz odpowiedzialnego za finanse i inwestycje mogli zgłaszać swoje aplikacje. Z ogłoszenia rady nadzorczej wynika, że otwarcie i kwalifikacja zgłoszeń do dalszego postępowania nastąpi 9 maja br. w siedzibie spółki w Warszawie, rozmowy odbywać się będą od 16 do 30 maja.

Jakie wymagania

Od kandydatów na prezesa i członków zarządu Totalizatora Sportowego wymaga się m.in. ukończenia studiów wyższych, co najmniej pięcioletniego stażu pracy, korzystania w pełni z praw publicznych, posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych; osoba taka nie może podlegać określonym w przepisach prawa ograniczeniom lub zakazom zajmowania stanowiska członka zarządu w spółkach handlowych. Jak wskazano w ogłoszeniu, dodatkowymi atutami kandydatów będą m.in. "znajomość sektora gier hazardowych i zakładów wzajemnych, z uwzględnieniem zasad organizacji i funkcjonowania sektora gier hazardowych i zakładów wzajemnych w Unii Europejskiej oraz organizowania wyścigów konnych, doświadczenie na stanowiskach kierowniczych, doświadczenie w zakresie zarządzania grupą kapitałową, czynna znajomość języka obcego". W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i oceny kandydata będzie sprawdzany jego zakres wiadomości na temat między innymi działalności spółki w sektorze gier hazardowych i zakładów wzajemnych, z uwzględnieniem zasad organizacji i funkcjonowania sektora gier hazardowych i zakładów wzajemnych oraz organizowania wyścigów konnych.

Rezygnacja prezesa

W ogłoszeniu napisano, że w przypadku ubiegania się o stanowisko prezesa, czy członka zarządu spółki przez kandydata, który pełnił już funkcję prezesa lub członka zarządu spółki, "Rada Nadzorcza oceniając przydatność kandydata, dokona oceny jego działalności za okres pełnionej funkcji, biorąc pod uwagę sposób wykonywania obowiązków, efekty podejmowanych czynności oraz ocenę wykonywania obowiązków dokonaną przez Zgromadzenie Wspólników". Chętni do zgłoszenia powinni dołączyć list motywacyjny, życiorys, zaświadczenie o niekaralności oraz oświadczenie, iż wobec nich nie zostało wszczęte i nie toczy się postępowanie karne. W połowie marca rada nadzorcza Totalizatora Sportowego wybrała Olgierda Cieślika na prezesa spółki, który funkcję tę objął 20 marca i kończy kadencję najpóźniej do 30 czerwca. Cieślik uzyskał pozytywną opinię Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, jako kandydat na prezesa Totalizatora. Rada nadzorcza Totalizatora od lutego prowadziła konkurs na prezesa firmy, kiedy z funkcji prezesa rezygnację złożył Łukasz Łazarewicz. Kierował on spółką przez 10 miesięcy.

O spółce

Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto jest spółką Skarbu Państwa z ograniczoną odpowiedzialnością, działającą od ponad 60 lat na rynku loteryjnym. Wraz z początkiem kwietnia weszła w życie nowa ustawa hazardowa. Resort finansów szacuje, że dzięki niej budżet państwa zyska ponad 15 miliardów złotych w ciągu 10 lat.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock