Pomorze Zachodnie mocno stawia na ochronę środowiska

Z kraju

Pomorze Zachodnie mocno stawia na ochronę środowiska

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Nowoczesne autobusy, zmodernizowane i ocieplone kamienice, zaawansowana utylizacja odpadów ściekowych - to początek długiej listy rozwiązań, jakie na Pomorzu Zachodnim pozwalają lepiej chronić środowisko. Wszystko dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych.

Ochrona środowiska to jeden z głównych obszarów, które mogą liczyć na wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Bez tego programu wprowadzenie nowoczesnych i ekologicznych (zazwyczaj droższych) rozwiązań, dla wielu przedsiębiorstw, instytucji, czy samorządów nie byłoby możliwe.

Przykład takiej inwestycji możemy każdego dnia zobaczyć na ulicach Szczecinka. Zielone autobusy z dużym, graficznym hasłem: “Jeździmy na baterię”, od 2018 roku wożą mieszkańców miasta. Komunikacja Miejska w Szczecinku zakupiła 10 takich autobusów wraz ze specjalistycznymi stacjami ładowania. - To bardzo nowatorskie przedsięwzięcie - chwali Tomasz Merk, dyrektor zarządu Komunikacji Miejskiej w Szczecinku. - Trzeba zaznaczyć, że w tej chwili prawie połowa autobusów w naszym mieście, czyli prawie połowa nasze floty, to właśnie autobusy elektryczne – dodaje Merk.

Bez RPO ta inwestycja byłaby niemożliwa. Liczby mówią same za siebie: koszt zakupu autobusów to 24 miliony złotych, z tego około 17 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Korzyści dla mieszkańców to przede wszystkim zmniejszenie emisji szkodliwych spalin, które trafiają do atmosfery, mniejszy hałas na ulicach miasta i - co także ma znaczenie - możliwość podróżowania nowoczesnymi, wygodnymi środkami transportu. A to pośrednio ma zachęcić mieszkańców do tego, by pozostawili samochody i poruszali się po mieście komfortowym, innowacyjnym autobusem.

Projekt, którego nie można by zrealizować bez wsparcia funduszy unijnych możemy zobaczyć także na kilku osiedlach w Szczecinie. Tam wyremontowano, ocieplono i zmodernizowano stare kamienice. - Ocieplone są ściany budynków, wymienione są okna, wymieniona jest stolarka drzwiowa, ale także ocieplone są stropy - wylicza Tomasz Klek, rzecznik prasowy ds. mieszkalnictwa Urzędu Miasta w Szczecinie. - Dzięki temu dostarczamy do budynków mniej ciepła, bo mniej ciepła z nich ucieka - wyjaśnia. To przekłada się na realne oszczędności finansowe i realne korzyści dla otoczenia już na etapie produkcji ciepła. - Dzięki temu nie musimy wyrzucać do atmosfery niepotrzebnych spalin, czy niepotrzebnych substancji, które zanieczyszczają środowisko - dodaje Tomasz Klek.

To tylko niektóre przykłady z 370 umów podpisanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu regionalnego na projekty związane z ochroną środowiska. Ich dofinansowanie to przeszło 824 miliony złotych.

Pomorze Zachodnie mocno stawia na ochronę środowiska

Autor: Artykuł sponsorowany / Źródło: Artykuł sponsorowany

Raporty: