Pomoc dla "frankowiczów" i wybory w Grecji. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Z kraju


W weekend w TVN24 Biznes i Świat będziemy podpowiadać, co mogą zrobić osoby posiadające kredyty we frankach szwajcarskich, by zmniejszyć ratę kredytu. Przeanalizujemy też, czy zestaw rozwiązań zaproponowany przez Związek Banków Polskich jest dobrą propozycją?

Co da uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR dla franka? Jakie znaczenie ma zmniejszenie spreadu? Czy dobrym rozwiązaniem jest proponowana zmiana waluty kredytu z franka na złotego? O tym w weekendowych programach będziemy rozmawiali z ekspertami finansowymi.

W sobotę o godz. 11.30 gościem Michała Sznajdera będzie Aleksandra Łukaszewicz z Expandera, a godzinę później ekonomiści Marek Zuber oraz Rafał Sadoch.

W niedzielę po godz. 11.00 o sposobach na mocnego franka opowiedzą Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva oraz Grzegorz Cydejko z “Forbesa”.

Ukraina w ogniu walk

Uważnie przyjrzymy się też sytuacji na wschodzie Ukrainy, gdzie znów doszło do zaostrzenia walk między armią ukraińską a prorosyjskimi separatystami. Tomasz Maciejczuk z Fundacji Otwarty Dialog, który był w tych dniach świadkiem walk w obwodzie donieckim opowie w sobotę o godz. 10:30 o sytuacji, która teraz tam panuje.

W niedzielę o godz. 14.35 porozmawiamy o tym z Kazimierzem Wóycickim ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr. Łukaszem Jasiną z portalu kulturaliberalna.pl.

Gośćmi programu “Babilon” w sobotę o godz. 14 będą Krystyna Kofta, Joanna Senyszyn, Julia Pitera, Beata Kempa oraz Barbara Labuda.

Kogo wybiorą Grecy?

W niedzielę o godz. 12.30 zapraszamy na program “Korespondent”, w którym będziemy rozmawiać o drogim franku, sytuacji na Ukrainie, decyzji EBC oraz wyborach w Grecji. Naszymi gośćmi będą Julia Szyndzielorz z “Die Welt”, Jan Cieński z “The Economist” oraz David McQuaid z Bloomberga.

Na to co dzieje się z kursem franka szwajcarskiego wpływa sytuacja w strefie euro, a na sytuację w strefie euro może wpłynąć wynik wyborów w Grecji. Głosowanie już w niedzielę, a wygrać może lewicowa partia Syriza, która chce odejść od programu radykalnych oszczędności, narzuconego przez główne kraje strefy euro.

O perspektywach dla Grecji Michał Sznajder porozmawia o godz. 12.30 z Pavlosem Akriditisem, Grekiem mieszkającym w Warszawie.

W niedzielę będziemy śledzili przebieg głosowania, a sytuację Grecji skomentujemy w niedzielę o godz. 17:00 z byłym ambasadorem RP w tym kraju Grzegorzem Dziemidowiczem.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat