Autostrada do gruntownej przebudowy. "Kierowcy czekali na to od lat"

Z kraju

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/6

Minister infrastruktury podjął decyzję o budowie południowej jezdni autostrady A18 od węzła Olszyna do węzła Golnice. Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku i będzie finansowana ze środków krajowych.

Budowa nowej trasy o długości 70 kilometrów zostanie podzielona na pięć odcinków. Jak czytamy w komunikacie na stronie resortu infrastruktury, ogłoszenie postępowania przetargowego dla pierwszych odcinków A18 jest planowane jeszcze w 2018 roku.

Oddanie do użytku

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że na przebudowę południowej nitki trasy A18 "kierowcy czekali od lat".

- Stan techniczny nawierzchni jezdni południowej na trasie Olszyna - Golnice jest zły. Na całym odcinku występują spękania podłużne i poprzeczne, a także wykruszenia i ubytki w płytach betonowych, co jest odczuwalne podczas podróży. Nawierzchnia jest niejednorodna, ponieważ najbardziej zniszczone płyty betonowe pokryto masą bitumiczną - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Wykonywane na bieżąco zabiegi utrzymaniowe nie poprawiają długofalowo komfortu i bezpieczeństwa jazdy użytkowników drogi, dlatego konieczna jest gruntowna przebudowa tej trasy - podkreślił.

Jak powiedział minister, "jedna z jezdni drogi A18 zostanie przebudowana z oszczędności, ze środków krajowych".

Inwestycja ma na celu dostosowanie istniejącego układu drogowego do parametrów autostrady. Według resortu, oddanie do ruchu poszczególnych odcinków południowej jezdni A18, z uwagi na różny stopień zaawansowania prac przygotowawczych, jest planowane w latach 2021-2023.

O autostradzie

Droga A18 biegnie przez województwa lubuskie i dolnośląskie, od granicy z Niemcami Olszyna-Forst (łączy się tutaj z niemiecką A15 w kierunku Berlina), przez obszar Borów Dolnośląskich aż do węzła Krzyżowa koło Bolesławca, gdzie łączy się z autostradą A4. Odcinek od granicy Polski do węzła Krzyżowa ma długość około 78 km.

Południowa jezdnia A18 jest wybudowana z betonowych płyt, została wybudowana jeszcze w latach 30. XX wieku. W 2007 roku powstała jezdnia północna o parametrach autostrady.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock