Dni Konia Arabskiego pod znakiem zapytania. Organizator aukcji zerwał umowę ze stadninami

Organizator aukcji "Pride of Poland" zerwał umowę ze stadninami
Organizator aukcji "Pride of Poland" zerwał umowę ze stadninami
tvn24
tvn24Organizator aukcji "Pride of Poland" zerwał umowę ze stadninami

Firma Polturf, która organizowała jedną z najbardziej prestiżowych aukcji koni arabskich "Pride of Poland", rozwiązała umowę ze stadninami w Janowie Podlaskim i Michałowie. - Powodem tej decyzji jest brak współpracy ze stadninami - tłumaczyła na antenie TVN24 Barbara Mazur, właścicielka firmy. Dodała, że docierają do niej zapowiedzi klientów mówiące o rezygnacji z przyjazdu do Polski na to wydarzenie. Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM aukcję koni arabskich mają zorganizować Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Aukcja "Pride of Poland” to główna część Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim, z udziałem klientów z całego świata.

Barbara Mazur z firmy Polturf, która organizowała aukcję, tłumaczyła na antenie TVN24 powody zerwania umowy.

Zablokowane działania

- Przy braku współpracy ze stadninami, nasze działania zostały całkowicie zablokowane i nie widzimy możliwości przeprowadzenia tej imprezy na dotychczasowym poziomie - podkreśliła. - Poza tym pojawiają się głosy klientów, którzy rezygnują z przyjazdu do Polski - dodała.

Jak mówiła Mazur decyzja zapadła kilka dni temu. - 26 kwietnia skierowaliśmy do stadnin pismo z informacją o rozwiązaniu umowy - wyjaśniała.

Mazur zaznaczyła, że współpraca ze stadninami zakończyła się po zmianie ich zarządów. - Od tego momentu odbyliśmy tylko jedno spotkanie. Poza tym nie uzyskaliśmy żadnych informacji na temat tego, jak ta impreza ma wyglądać i jakie konie będą zgłoszone na aukcję. Rzeczy podstawowe, dotyczące przygotowań do tej imprezy, nie ruszyły - wyjaśnia właścicielka firmy. Zdaniem Barbary Mazur aukcje na pewno się odbędą. - Zastanawiam się tylko, w jakim trybie zostanie wybrany nowy organizator i na jakich warunkach to zorganizuje, bo czasu jest bardzo mało - powiedziała.

Zaznaczyła, że ekipa Polturf pracuje nad imprezą od jesieni. - Ponieśliśmy określone koszty tej imprezy, na dzień dzisiejszy są one znaczne. Myślę, że stadniny nam je zwrócą - mówiła.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM aukcję koni arabskich mają zorganizować Międzynarodowe Targi Poznańskie, które mają doświadczenie w organizacji podobnych wydarzeń. Firma organizowała Cavaliadę, czyli pokaz, zawody i targi dla koniarzy w jednym.

RMF FM podało, że już ma pracować specjalny zespół, który zajmie się sierpniową aukcją. W skład tego zespołu wchodzą ludzie, którzy wcześniej pracowali przy Cavaliadzie i podobnych imprezach.

Aukcja się odbędzie

Doroczna aukcja Pride of Poland ma się w tym roku odbyć 15 sierpnia. - Aukcja się odbędzie. Nie ulega to żadnej wątpliwości. Nie tylko Polturf istnieje - powiedział PAP prezes stadniny w Janowie Podlaskim Marek Skomorowski. Nie potwierdził nieoficjalnej informacji RMF FM, że organizatorem aukcji będą Międzynarodowe Targi Poznańskie. - Jest wiele podmiotów, które się mogą tego podjąć - zaznaczył Skomorowski.

Aukcje "Pride of Poland" - sprzedaż koni i koszty imprezyPolturf

Prestiżowe imprezy

Firma Polturf - jak czytamy na jej stronie internetowej - jest jedną z najdłużej działających w Polsce firm zajmujących się pośrednictwem w handlu końmi użytkowymi i hodowlanymi ras czystych. Działając nieprzerwanie od roku 1997 (w latach 1997-2006 jako spółka cywilna), firma Polturf zdobyła doświadczenie na rynku koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej.

Firma ta od kilkunastu lat (od 2001 r.) organizuje prestiżowe imprezy w stadninie w Janowie Podlaskim przeznaczone głównie dla hodowców koni - Dni Konia Arabskiego i aukcję "Pride of Poland", na której sprzedaje wyhodowane w Polsce wysokiej klasy konie arabskie pochodzące z państwowych stadnin w Janowie, Michałowie oraz z Białce. W imprezach też mogą uczestniczyć prywatni hodowcy. Co roku imprezy odbywają się w sierpniu.

HISTORIA WSPÓŁPRACY FIRMY POLTURF ZE STADNINAMI, OPISANA PRZEZ BARBARĘ MAZUR

Zmiany w zarządzie

Pod koniec lutego br. szef Agencji Nieruchomości Rolnych powołał na funkcję prezesa stadniny w Janowie Podlaskim Marka Skomorowskiego, z wykształcenia ekonomistę, który wcześniej był m.in. zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. Skomorowski w rozmowie z Polsat News przyznał, że nie miał styczności z końmi. W połowie marca Zgromadzenie Wspólników Stadniny Koni Janów Podlaski powołało Mateusza Leniewicz-Jaworskiego (28 lat) na pełniącego obowiązki członka zarządu stadniny. Wcześniej z funkcji prezesa został zdymisjonowany długoletni prezes stadniny w Janowie Marek Trela. Jako powód zwolnienia podano "utratę zaufania" i niegospodarność.

7 kwietnia ze stadniny w Janowie Podlaskim zabrane zostały dwa konie należące do Shirley Watts, żony perkusisty The Rolling Stones. Wcześniej dwa inne cenne konie należące do Watts padły z powodu skrętu jelit. Wszystkie konie przebywały w Janowie Podlaskim w ramach dzierżawy. Media podały, że Watts zamierza dochodzić odszkodowania na drodze sądowej. Wcześniej, w październiku u.br. z tego samego powodu padła klacz Pianissima.

Autor: ToL//km / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości