Z kraju

Dni Konia Arabskiego pod znakiem zapytania. Organizator aukcji zerwał umowę ze stadninami

Z kraju

Organizator aukcji "Pride of Poland" zerwał umowę ze stadninami
tvn24Organizator aukcji "Pride of Poland" zerwał umowę ze stadninami

Firma Polturf, która organizowała jedną z najbardziej prestiżowych aukcji koni arabskich "Pride of Poland", rozwiązała umowę ze stadninami w Janowie Podlaskim i Michałowie. - Powodem tej decyzji jest brak współpracy ze stadninami - tłumaczyła na antenie TVN24 Barbara Mazur, właścicielka firmy. Dodała, że docierają do niej zapowiedzi klientów mówiące o rezygnacji z przyjazdu do Polski na to wydarzenie. Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM aukcję koni arabskich mają zorganizować Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Aukcja "Pride of Poland” to główna część Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim, z udziałem klientów z całego świata.

Barbara Mazur z firmy Polturf, która organizowała aukcję, tłumaczyła na antenie TVN24 powody zerwania umowy.

Zablokowane działania

- Przy braku współpracy ze stadninami, nasze działania zostały całkowicie zablokowane i nie widzimy możliwości przeprowadzenia tej imprezy na dotychczasowym poziomie - podkreśliła. - Poza tym pojawiają się głosy klientów, którzy rezygnują z przyjazdu do Polski - dodała.

Jak mówiła Mazur decyzja zapadła kilka dni temu. - 26 kwietnia skierowaliśmy do stadnin pismo z informacją o rozwiązaniu umowy - wyjaśniała.

Mazur zaznaczyła, że współpraca ze stadninami zakończyła się po zmianie ich zarządów. - Od tego momentu odbyliśmy tylko jedno spotkanie. Poza tym nie uzyskaliśmy żadnych informacji na temat tego, jak ta impreza ma wyglądać i jakie konie będą zgłoszone na aukcję. Rzeczy podstawowe, dotyczące przygotowań do tej imprezy, nie ruszyły - wyjaśnia właścicielka firmy. Zdaniem Barbary Mazur aukcje na pewno się odbędą. - Zastanawiam się tylko, w jakim trybie zostanie wybrany nowy organizator i na jakich warunkach to zorganizuje, bo czasu jest bardzo mało - powiedziała.

Zaznaczyła, że ekipa Polturf pracuje nad imprezą od jesieni. - Ponieśliśmy określone koszty tej imprezy, na dzień dzisiejszy są one znaczne. Myślę, że stadniny nam je zwrócą - mówiła.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM aukcję koni arabskich mają zorganizować Międzynarodowe Targi Poznańskie, które mają doświadczenie w organizacji podobnych wydarzeń. Firma organizowała Cavaliadę, czyli pokaz, zawody i targi dla koniarzy w jednym.

RMF FM podało, że już ma pracować specjalny zespół, który zajmie się sierpniową aukcją. W skład tego zespołu wchodzą ludzie, którzy wcześniej pracowali przy Cavaliadzie i podobnych imprezach.

Aukcja się odbędzie

Doroczna aukcja Pride of Poland ma się w tym roku odbyć 15 sierpnia. - Aukcja się odbędzie. Nie ulega to żadnej wątpliwości. Nie tylko Polturf istnieje - powiedział PAP prezes stadniny w Janowie Podlaskim Marek Skomorowski. Nie potwierdził nieoficjalnej informacji RMF FM, że organizatorem aukcji będą Międzynarodowe Targi Poznańskie. - Jest wiele podmiotów, które się mogą tego podjąć - zaznaczył Skomorowski.

Aukcje "Pride of Poland" - sprzedaż koni i koszty imprezyPolturf

Prestiżowe imprezy

Firma Polturf - jak czytamy na jej stronie internetowej - jest jedną z najdłużej działających w Polsce firm zajmujących się pośrednictwem w handlu końmi użytkowymi i hodowlanymi ras czystych. Działając nieprzerwanie od roku 1997 (w latach 1997-2006 jako spółka cywilna), firma Polturf zdobyła doświadczenie na rynku koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej.

Firma ta od kilkunastu lat (od 2001 r.) organizuje prestiżowe imprezy w stadninie w Janowie Podlaskim przeznaczone głównie dla hodowców koni - Dni Konia Arabskiego i aukcję "Pride of Poland", na której sprzedaje wyhodowane w Polsce wysokiej klasy konie arabskie pochodzące z państwowych stadnin w Janowie, Michałowie oraz z Białce. W imprezach też mogą uczestniczyć prywatni hodowcy. Co roku imprezy odbywają się w sierpniu.

HISTORIA WSPÓŁPRACY FIRMY POLTURF ZE STADNINAMI, OPISANA PRZEZ BARBARĘ MAZUR

Zmiany w zarządzie

Pod koniec lutego br. szef Agencji Nieruchomości Rolnych powołał na funkcję prezesa stadniny w Janowie Podlaskim Marka Skomorowskiego, z wykształcenia ekonomistę, który wcześniej był m.in. zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. Skomorowski w rozmowie z Polsat News przyznał, że nie miał styczności z końmi. W połowie marca Zgromadzenie Wspólników Stadniny Koni Janów Podlaski powołało Mateusza Leniewicz-Jaworskiego (28 lat) na pełniącego obowiązki członka zarządu stadniny. Wcześniej z funkcji prezesa został zdymisjonowany długoletni prezes stadniny w Janowie Marek Trela. Jako powód zwolnienia podano "utratę zaufania" i niegospodarność.

7 kwietnia ze stadniny w Janowie Podlaskim zabrane zostały dwa konie należące do Shirley Watts, żony perkusisty The Rolling Stones. Wcześniej dwa inne cenne konie należące do Watts padły z powodu skrętu jelit. Wszystkie konie przebywały w Janowie Podlaskim w ramach dzierżawy. Media podały, że Watts zamierza dochodzić odszkodowania na drodze sądowej. Wcześniej, w październiku u.br. z tego samego powodu padła klacz Pianissima.

Autor: ToL//km / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości