"Okazja do podsumowania sukcesów we współpracy". Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy w Warszawie

Z kraju

Morawiecki o współpracy z USAtvn24
wideo 2/4

W czwartek w Warszawie rozpoczął się Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy. To jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących relacji obu krajów w zakresie wymiany handlowej i inwestycji.

Tegoroczna edycja ma wyjątkowy charakter z uwagi na 100. rocznicę nawiązania oficjalnych relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi, która przypada na 2018 rok.

Udział w nim wezmą przedstawiciele władz obu krajów. Swoją obecność w wydarzeniu zapowiedzieli między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także Elizabeth Erin Walsh z Departamentu Handlu USA oraz liderzy środowisk biznesowych z Polski oraz USA. Łącznie w Szczycie weźmie udział około 350 osób.

Wydarzenie będzie transmitowane na antenach TVN24 i TVN24 BiS.

Oficjalną inaugurację Szczytu rozpocznie wystąpienie prezydenta Andrzej Duda.

Polsko-amerykańskie relacje gospodarcze

- Szczyt jest ważną okazją dla przywódców obu krajów oraz dla środowisk biznesowych do podsumowania dotychczasowych sukcesów we współpracy gospodarczej, rozmów nad rozwiązaniami problemów, ale także obrania za wspólny cel wejścia na kolejny, wyższy poziomu handlu i inwestycji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską - powiedział, cytowany w komunikacie, Tony Housh, Przewodniczący Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

- Celem spotkania jest zapewnienie, aby obydwa kraje - funkcjonując w UE i NATO - kontynuowały starania celem zapewnienia szerokiego spektrum możliwości dla obywateli, bezpieczeństwa oraz dobrobytu - dodał.

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones wyraził przekonanie, że "wydarzenia takie, jak Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy pokazują, że firmy ze Stanów Zjednoczonych i Polski pragną bliższej współpracy, że obydwa rządy są gotowe, aby wspierać wzajemną wymianę handlową i inwestycje, na wskutek czego handel pomiędzy naszymi krajami będzie się rósł w szybkim tempie".

- Bardzo dobra kondycja polskiej gospodarki sprzyja polsko-amerykańskim relacjom gospodarczym, co potwierdzają ostatnie wyniki w bilansie handlowym. Nie chcemy jednak spoczywać na laurach i dlatego pracujemy nad tym, aby polsko-amerykańska współpraca weszła w kolejną pogłębioną fazę - powiedział Minister Spraw Zagranicznych, Jerzy Czaputowicz.

Tematy Szczytu

Jak wskazano w komunikacie, Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy jest kontynuacją spotkań dwustronnych, jakie odbyły się zarówno w Polsce, jak i w USA, takich jak wizyta Prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie.

Poinformowano, że podczas Szczytu poruszone zostaną najważniejsze i najbardziej istotne zagadnienia w relacjach Polska-USA, w szczególności dotyczące sektorów obronności, energii, ochrony zdrowia i innowacyjnej gospodarki. Podczas wydarzenia odbędzie się także premiera najnowszego raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce o inwestycjach amerykańskich w Polsce.

- Firmy z USA były jednymi z pierwszych, które po upadku Żelaznej Kurtyny uwierzyły w biznesowy potencjał Polski. Decyzja ta w ciągu ćwierć dekady zaowocowała realizacją inwestycji wartych już ponad 42 mld dolarów - zwrócił uwagę Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Organizatorami wydarzenia są Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, US-Poland Business Council oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Partnerami honorowymi są zaś: Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Minister Spraw Zagranicznych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Ambasada Amerykańska w Polsce.

Patronami medialnymi wydarzenia są TVN, "Rzeczpospolita" i "Forbes".

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl