Dobra wiadomość dla producentów mebli. Pieniądze nawet dla 40 firm

Z kraju

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła granty na stworzenie polskich mebli

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła granty na stworzenie polskich mebli. Do wzięcia jest 10 milionów złotych, a z programu może skorzystać około 40 małych i średnich firm.

Według prezes PARP Patrycji Klareckiej instrument "umożliwi mikro, małym i średnim producentom mebli, którzy nie współpracowali dotychczas z projektantami, nie tylko zaprojektowanie, ale także wyprodukowanie nowego wzoru mebla i pokazanie go na targach branżowych w 2019 roku".

Marka "polskie meble"

- Wszystkie usługi dla jednej firmy tworzącej meble nie mogą przekroczyć 170 tys. zł, co ma stanowić do 85 proc. kosztów - powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz na poniedziałkowej konferencji. Aby otrzymać dofinasowanie, firmy będą musiały wnieść wkład własny na poziomie minimum 15 proc. kosztów. - Chcemy zapewnić finansowanie projektów ok. 40 małym i średnim firmom - dodała wiceminister. Jej zdaniem tych firm może być więcej, bo "koszty pracy na przykład w Bielsku Białej są o wiele niższe niż w Warszawie". - Polska jest piątym eksporterem mebli na świecie, a pomimo to marka "polskie meble" nie jest znana - zauważyła Emilewicz. - Dzięki funduszom, chcemy sprawić, aby to się zmieniło - wskazała.

Operatorzy

PARP wyłoni czterech operatorów. Jak poinformowano, operatorem może zostać firma z doświadczeniem w branży, która "zapewni odpowiedni potencjał kadrowy i techniczny dla realizacji projektu". Każdy z operatorów otrzyma do 2,5 mln zł (w tym pomoc dla firm do 2 mln zł). Wnioski od operatorów będą zbierane do 4 stycznia 2018 roku. Jak poinformowała PARP, pracę z firmami wybrani operatorzy rozpoczną w II kwartale 2018 roku. Operatorzy będą mieli za zadanie wyszukanie przynajmniej dziesięciu firm, które zajmują się produkcją mebli. - Każde z przedsiębiorstw dostanie 20 miesięcy na przygotowanie mebli - zaznaczyła dyrektor departamentu usług proinnowacyjnych PARP Anna Forin. PARP wytypowała już listę targów. - Do wyboru jest 13 międzynarodowych imprez targowych, z czego dwie w Polsce - powiedziała Forin. - Operatorzy mają zagwarantować firmom kompleksową obsługę na targach - dodała.

Autor: ps / Źródło: PAP