Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe jest "w trakcie rejestracji"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Michał Kurtyka o energetyce jądrowej Polskie Radio
wideo 2/6
Polskie RadioMichał Kurtyka o energetyce jądrowej

Budową i eksploatacją polskiej energetyki jądrowej zajmie się spółka o nazwie Polskie Elektrownie Jądrowe - taką informację przekazał pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak wyjaśnił pełnomocnik, chodzi o zmianę nazwy dotychczasowej spółki PGE EJ1, która ostatnio została wykupiona od udziałowców przez Skarb Państwa. Dodał, że zmiana nazwy jest "w trakcie rejestracji".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Energia z atomu

Naimski mówił podczas konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2021, że realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, czyli budowa 6 bloków jądrowych o łącznej mocy rzędu 6-9 GW, według wstępnych szacunków spowoduje, że w I połowie lat 40. 20-25 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce będzie pochodzić z atomu.

Pełnomocnik zaznaczył, że udział atomu, jako źródła zeroemisyjnego, w Zielonym Ładzie jest "ewidentny". Bez atomu, bilansowanie polskiego systemu energetycznego będzie pochodzić z Niemiec, a Polski na to nie stać - dodał. Polska nie może być systemowo uzależniona od importowanej energii - zaznaczył Naimski.

W kwietniu "Dziennik Gazeta Prawna" pisał, że najbliżej budowy elektrowni jądrowych w Polsce są Amerykanie. Podpisanie umowy możliwe jest już za niespełna dwa lata. Złożenie swojej oferty zapowiadają także Francuzi, taką możliwość sygnalizowała również Korea Południowa.

Energetyka jądrowa w EuropiePAP

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock