E-dowód za trzy lata w nowej wersji? Ważna umowa

Z kraju

E-dowód osobisty?

Polskie e-dowody i paszporty biometryczne? Możliwe, że będziemy ich używać w niedalekiej przyszłości. We wtorek zostało podpisane porozumienie, na mocy którego ma powstać polski mikroprocesor. Opracowanie i wyprodukowanie go będzie kosztowało 150 mln zł.

We wtorek w siedzibie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych podpisano porozumienie powołujące Konsorcjum POL-PUS. Celem jest opracowanie i wdrożenie Programowalnego Układu Scalonego wraz ze sprzętowym otoczeniem systemowym.

E-dowody i mobilne dokumenty

Obecna na konferencji minister cyfryzacji Anna Streżyńska dodała, że przedsięwzięcie ma duże znaczenie w związku z projektami e-dowodu oraz mobilnych dokumentów.

- Ministerstwo Cyfryzacji razem z MSWiA pracuje nad dwoma projektami. Projektem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, którego główna dokumentacja była konsultowana w ostatnich miesiącach, oraz projektem mobilnych dokumentów, których konsultacje są w toku. Te projekty chcemy jako rząd oferować (...) jako dwa komplementarne produkty zapewniające dostęp do szerokiego spektrum usług i danych państwowych - zaznaczyła minister.

Z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak ocenił, że powołanie konsorcjum jest ważnym i przełomowym wydarzeniem.

- Świadczy ono o tym, że możemy połączyć z sukcesem zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom z polską myślą techniczną. Będzie to produkt polski. Jest to niezwykle istotne, że po tylu, tylu latach możemy wrócić do tych ambicji, które zawsze mieliśmy, ale (…) nie były realizowane. Jesteśmy na dobrej drodze, aby powstał polski mikroprocesor - powiedział Błaszczak.

Paszporty biometryczne i e-dowody

W skład konsorcjum wchodzą: PWPW, Instytut Maszyn Matematycznych, Instytut Technologii Elektronowej, WB Electronics oraz Kolegium Jagiellońskie.

Prezes PWPW Piotr Woyciechowski powiedział, że w pierwszej kolejności układ scalony będzie służył dokumentom, które będą użytkowane przez służby podległe szefowi MON. PWPW chce później wykorzystywać takie układy np. w paszportach biometrycznych i w e-dowodach, jeżeli się takie pojawią.

Projekt stara się o współfinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeśli konsorcjum zdobędzie dofinansowanie, w ciągu trzech lat ma wyprodukować i opracować Programowalny Układ Scalony

- Jeśli czas pozwoli i zbudujemy inny model biznesowy, w dalszej przyszłości może się tak zdarzyć, że będziemy eksportować ten produkt na rynek wewnętrzny i zewnętrzny. Odbiorcami są telekomy, banki, wszędzie tam, gdzie jest (potrzebne – red.) uwierzytelnienie konsumenta - wylicza szef PWPW.

Polski mikroprocesor

Jak podano w komunikacie PWPW, czas realizacji zadania obejmować będzie okres od momentu podpisania umowy z NCBR. Woyciechowski poinformował, że szacunkowy koszt wyprodukowania Programowalnego Układu Scalonego sięga 150 mln zł. W ramach projektu, oprócz układu scalonego, mają powstać rozwiązania umożliwiające jego bezpieczną produkcję.

Zobacz: Duże podwyżki OC. Opozycja żąda interwencji premier Szydło

Duże podwyżki OC. Opozycja żąda interwencji premier Szydłotvn24

Autor: azb