Rzecznik rządu: w sobotę wchodzą w życie zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Mueller o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu
Mueller o zmianach podatkowych z Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/7
TVN24Mueller o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu

Zmiany podatkowe z Polskiego Ładu pozostawią w kieszeniach Polaków około 17 miliardów złotych rocznie - stwierdził w piątek rzecznik rządu Piotr Mueller. Jego zdaniem, "te dodatkowe środki finansowe pomogą w lepszy sposób przejść przez te trudne sytuacje związane z cenami energii oraz skutkami COVID-19 pod kątem gospodarczym".

Zmiany w podatkach zapowiadane przez PiS w ramach Polskiego Ładu zostały ostatecznie uchwalone pod koniec października. Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w niektórych innych ustawach. Dokument, który liczy 140 stron, pod koniec listopada został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

- 1 stycznia, czyli już od jutra, nowe rozwiązania podatkowe obniżające podatki zostaną wprowadzone. To jest historyczna obniżka podatków - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład. Zmiany w podatkach

Dodał, że podniesiona będzie kwota wolna od podatku, podwyższony zostaje także drugi próg podatkowy.

- Wpisuje się w tę politykę prorozwojową, którą prowadzimy od 2015 roku. To jest wielki krok, który spowoduje, że około 17 miliardów złotych rocznie pozostanie w portfelach Polaków i pozwoli również, aby w tym trudniejszym czasie związanym z inflacją te dodatkowe środki finansowe pomogą w lepszy sposób przejść przez te trudne sytuacje związane z cenami energii oraz skutkami COVID-19 pod kątem gospodarczym - ocenił Mueller.

Dodał, że na nowych rozwiązaniach 90 proc. osób w Polsce skorzysta lub będą to rozwiązania neutralne. Jak mówił rzecznik rządu, zyska niemal 18 milionów obywateli, którzy wprost będą mieli wyższe wynagrodzenia netto na rękę i wynagrodzenia te już będą widoczne w pierwszych wypłatach w styczniu 2022 roku.

Jako przykład podał osobę, która na umowę o pracę obecnie zarabia około 3000 zł brutto i zyska w ciągu roku na zmianach podatkowych 1840 zł, a osoba, która zarabia 5000 zł brutto, zyska około 560 zł dodatkowo rocznie.

Z informacji zamieszczonych na rządowych stronach wynika, że najwięcej, bo 154 zł miesięcznie zyskają osoby zarabiające najniższą krajową - od stycznia to będzie 3010 zł brutto miesięcznie. Wraz ze wzrostem zarobków zysk będzie malał. Ponad 163 zł miesięcznie stracą osoby zarabiające 15 000 zł brutto. W przypadku jeszcze wyższych zarobków strata rośnie - nawet do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Piotr Mueller mówił też, że zyskają rodziny. W przypadku małżeństwa kwota wolna będzie sumowana do 60 tys. zł.

Polski Ład dla pracowników: najważniejsze zmiany i wyliczenia

Składka zdrowotna

Należy pamiętać, że rząd ustawą podatkową z Polskiego Ładu wprowadza również zmiany w przepisach dotyczących składki zdrowotnej, co powoduje, że zmiany z Polskiego Ładu w finalnym rozrachunku stają się mniej korzystne dla podatnika niż w sytuacji, gdyby jedynie rosły kwota wolna i próg podatkowy.

Obecnie składka zdrowotna wynosi 9 proc. pensji (po odjęciu kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe), ale 7,75-proc. część składki podlega odliczeniu od podatku. Ustawa to odliczenie likwiduje.

Emerytury a Polski Ład

Rzecznik rządu podczas piątkowej konferencji prasowej mówił o emeryturze bez podatku dla wszystkich osób, które mają świadczenia w wysokości do 2500 zł. Według Piotra Muellera, na zmianach skorzysta 90 proc. emerytów. - To będzie kwota nawet 2 tysięcy złotych rocznie, które dodatkowo wpłyną do emerytów dzięki kwocie wolnej od podatku, a w marcu również dzięki dodatkowej waloryzacji - powiedział.

Mueller przytoczył przykład osoby otrzymującej emeryturę w wysokości 1679 zł netto, czyli 2000 zł brutto. Według niego, dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i waloryzacji, otrzyma ona w 2022 roku 1909 zł na rękę, co w skali roku oznacza ponad 2700 zł więcej.

Polski Ład a emerytury. Wyliczenia

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości