TVN24 Biznes | Z kraju

Kolejne zmiany w podatkach. Znamy więcej szczegółów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red.
Źródło:
PAP
Premier o zmianach w ryczałcie dla kreatywnych zawodów
Premier o zmianach w ryczałcie dla kreatywnych zawodówTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier o zmianach w ryczałcie dla kreatywnych zawodów

W 2022 roku, obok pakietu ulg na innowacje, wprowadzone mają zostać ulgi nakierowane na ekspansję biznesu i rozwój firm - przekazał w komunikacie resort finansów. Ponadto w ramach Polskiego Ładu rząd chce zaproponować obniżenie stawek ryczałtu: z 17 procent do 14 procent oraz z 15 procent do 12 procent - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji harmonogramu Polskiego Ładu.

W środę szef rządu przedstawił harmonogram realizacji 10 głównych założeń Polskiego Ładu. Pierwszym punktem było 30 tysięcy kwoty wolnej od podatku, drugim emerytura do 2,5 tysiąca złotych bez podatku, trzecim zniesienie limitów do lekarzy specjalistów, czwartym 7 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) na ochronę zdrowia. Kolejne dotyczyły mieszkań bez wkładu własnego, budowy domu bez formalności, programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, programu Inwestycji Strategicznych, wyższych dopłat do paliwa rolniczego i ułatwień bezpośredniej sprzedaży dla rolników oraz stworzenia małego Centrum Nauki Kopernik.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ryczałt

- Dla tych wszystkich, którzy są dziś na tym tzw. liniowym PIT, proponujemy coś pozytywnego, bardzo korzystnego, także dla tych, którzy zarabiają do 10 tysięcy złotych miesięcznie. Zastanówcie się czy nie warto przejść na ryczałt, bo obniżamy stawki dla wielu kreatywnych zawodów, dla wielu zawodów - na przykład lekarzy, pielęgniarek, którzy też korzystają z tej formy działalności gospodarczej - powiedział premier.

- Ci, którzy są dziś na 17-procentowej stawce, zmniejszamy ją do 14 procent. Ci, którzy są na 15 procent - na przykład informatyk czy ci, którzy zajmują się designem, pełnią funkcje w sektorze kreatywnym, marketingowym, twórczym, innowacyjnym - obniżamy podatek ryczałtowy z 15 procent na 12 procent - dodał.

Polska klasa średnia

- Budujemy polską klasę średnią, polska klasa średnia musi być jak najszersza. W klasie średniej jest nas cały czas za mało. Chcemy, żeby Polacy jak najwięcej zarabiali - zaznaczył premier.

Jak stwierdził Morawiecki, "jeśli ktoś naprawdę jest pracownikiem", to do zarobków 12 tys. zł brutto w reformie, uwzględniającej podniesienie progu podatkowego i kwoty wolnej, "chcemy, żeby miał realną korzyść".

- Chcemy, żeby ci którzy zarabiają do 12 tysięcy złotych albo byli beneficjentami, albo żeby reforma była dla nich neutralna - mówił szef rządu. Jak wskazał, dopiero ci, którzy zarabiają "15, 20, 25, 30 tysięcy złotych miesięcznie będą trochę dokładać poprzez składkę zdrowotną".

- To bardzo realne wsparcie dla milionów polskich rodzin, milionów polskich dzieci, dla polskich matek i naszych seniorów - oświadczył Morawiecki.

Morawiecki o 10 projektach na pierwsze 100 dni Polskiego Ładu
Morawiecki o 10 projektach na pierwsze 100 dni Polskiego ŁaduTVN24

Propozycje z "Polskiego Ładu: ekspansja i rozwój firm"

Więcej szczegółów ważnych dla przedsiębiorców zmian przekazano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Ulgi na ekspansję biznesu i rozwój firm, które uproszczą rozliczenia i zminimalizują wysokość danin, a tym samym zachęcą firmy – zarówno krajowe, jak i zagraniczne – do inwestowania i reinwestowania swoich zysków w Polsce - twierdzi MF.

Jak napisano w komunikacie, elementami tego pakietu będą:

- ulga na IPO, czyli na pierwszą publiczną ofertę sprzedaży akcji, wraz z ulgą na inwestycje w giełdowych debiutantów wspierającą długoterminowe lokowanie kapitału na rynku publicznym;

- ulgi dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital, które lokują kapitał w innowacyjne przedsiębiorstwa;

- ulga konsolidacyjna, czyli ulga na fuzję;

- ulga na ekspansję, czyli podatkowa zachęta do zdobywania nowych rynków zbytu;

- alternatywą dla ścieżki wsparcia inwestycji poprzez system ulg będzie Estoński CIT, który wchodzi w kolejną fazę pilotażu.

Rynek kapitałowy

Kolejne ulgi proponowane przez MF dotyczą rozwoju rynku kapitałowego.

"W Polsce, w porównaniu do innych rynków, liczba pierwszych ofert wejścia na giełdę, jest wciąż niewielka. Rozwój rynku kapitałowego jest podstawą rozwoju przedsiębiorczości. Dlatego w ramach przyjętej strategii wprowadzone zostaną podatkowe zachęty dla podmiotów wchodzących na giełdę i inwestujących w giełdowych debiutantów" - czytamy w komunikacie.

Dodano, że "ulga dla emitenta umożliwi: uwzględnienie w rachunku podatkowym 150% wydatków bezpośrednio związanych z wejściem na giełdę (na przygotowanie prospektu emisyjnego, opłaty notarialne, sądowe, skarbowe i giełdowe oraz na opracowanie i publikację ogłoszeń wymaganych prawem) oraz odliczenie dodatkowych 50% wydatków na usługi doradcze, prawne i finansowe, bezpośrednio związane z emisją (max. 50 tys. zł bez VAT)".

Z kolei "ulga dla inwestora indywidualnego ma polegać "na zniesieniu obowiązku zapłaty podatku od zysku ze sprzedaży akcji kupionych w ramach IPO, pod warunkiem zachowania ich przez okres 3 lat".

Ulga Venture Capital

W ramach restartu gospodarki resort finansów proponuje również "preferencje podatkowe dla inwestowania w start-upy za pośrednictwem funduszy Venture Capital. W ramach tego rozwiązania, inwestor już na wejściu odliczy część kwoty inwestycji od swojego dochodu".

- Proces konsolidacji, zmiany operacyjnej, czy rozwój firmy nie jest często możliwy bez odpowiedniego finansowania i know-how. Tam, gdzie tradycyjne środki nie są wystarczające, konieczne są rozwiązania, które dostarczają fundusze Venture Capital. Wdrożymy rozwiązania, które funkcjonują już we Francji i Wielkiej Brytanii. Obejmą ulgi na starcie dla inwestorów, wyeliminują podwójne opodatkowanie, wesprą rozwój biznesów w Polsce - mówi cytowany w komunikacie wiceminister Jan Sarnowski.

- Chcemy zachęcić inwestorów do inwestycji nie na rynkach zagranicznych, ale w Polsce. Inwestycje Venture Capital to nadal nowa i odbierana jako ryzykowna forma zdobywania środków na inwestycje. Poprzez ulgę podatkową część ryzyka związanego z inwestycjami w nowatorskie przedsiębiorstwa weźmie na siebie państwo - dodaje minister Tadeusz Kościński.

Ulga konsolidacyjna

Kolejną ulgą zapopronowaną przez MF jest ulga na konsolidacje firm, która:

- będzie adresowana do podatników, którzy chcą np. ratować firmę w kiepskiej kondycji finansowej poprzez jej przejęcie;

- będzie działała podobnie jak ulga B+R;

- wydatki związane z przejęciem innej spółki, które są kosztem uzyskania przychodu, będą też odliczane od dochodu;

- dotyczy wydatków poniesionych bezpośrednio na nabycie udziałów w spółce kapitałowej (na obsługę prawną, wycenę, sporządzenie planów połączenia, audyt, podatki, itp.);

"Podatnik oprócz zaliczenia wydatków związanych z przejęciem innej spółki do kosztów uzyskania przychodów, będzie mógł również w ramach ulgi kolejny raz odliczyć ich równowartość od podstawy opodatkowania. Oznacza to, że na każdą złotówkę wydaną na konsolidację, dochód do opodatkowania zmniejszy się o 2 zł" - wyjaśniono w komunikacie.

Ulga na ekspansję

"To ulga adresowana do firm, które zdecydują się na rozwój swojej działalności i znalezienie nowych rynków zbytu. Dotyczy wydatków poniesionych w celu zwiększenia sprzedaży produktów (uczestnictwo w targach, działania promocyjne, przygotowanie koniecznej dokumentacji). Dzięki proponowanej uldze wydatki na ekspansję biznesu będą mogły zostać odliczone 2 razy – raz jako koszty uzyskania przychodów, drugi raz w ramach ulgi i to aż do kwoty 1 mln zł" - informuje resort finansów.

Nowy estoński CIT

"Estoński CIT to idealny model rozliczeń na postpandemiczne odbicie gospodarki, zwłaszcza że w Polskim Ładzie jego zastosowanie będzie łatwiejsze. Znikną trzy z pięciu warunków wejścia w system Estoński" - zachwala swój projekt MF.

"Usunięty będzie limit przychodowy, który wyłączał z systemu estońskiego większe podmioty. Uprawnione do skorzystania z systemu będą nie tylko spółki z o.o. i SA, ale również, na określonych zasadach, trzy kolejne rodzaje form prawnych: spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne i spółdzielnie. Zlikwidowany zostanie minimalny wolumen inwestycji, który w okresie spowolnienia gospodarczego był dla firm ważnym czynnikiem ryzyka" - wyjaśnia resort.

Dodaje, że pozostaną tylko dwa warunki.

- prosta struktura właścicielska, czyli ograniczenie kręgu udziałowców do osób fizycznych i brak wielopoziomowej struktury,

- prowadzenie w Polsce realnego biznesu, czyli osiąganie większości przychodów z działalności operacyjnej i zatrudnianie minimalnej liczby pracowników.

Te dwa warunki działać będą na dotychczasowych zasadach.

Podatki

"Efektywne opodatkowanie, czyli łącznie PIT i CIT wynosi aktualnie na Estońskim CIT 25 proc. dla małych i 30 proc. dla większych podatników CIT. Stawki można obniżyć o 5 p.p., kolejno do 25 proc. i 20 proc. w przypadku, gdy podatnik zwiększy inwestycje co najmniej 50 proc. w okresie dwuletnim lub 110 proc. w okresie czteroletnim" - napisano w komunikacie.

Dodano, że "zasada ta nie będzie dotyczyła małego podatnika" i "w jego przypadku efektywne opodatkowanie PIT i CIT wynosić będzie zawsze 20 proc., bez względu na wolumen inwestycji". "Dla dużych podatników, którzy skorzystają z ryczałtu pozostawiona zostanie dotychczasowa możliwość wykazania zwiększonych nakładów inwestycyjnych w okresach dwuletnich" - czytamy.

"Obniżone efektywne opodatkowanie w wysokości 25 proc. dotyczyć będzie nie tylko okresu po wyjściu z estońskiego CIT, jak dotychczas, ale także okresu pozostawania w Estońskim CIT. W ten sposób chcemy, żeby również i duże firmy jak najdłużej rozliczały się w sposób estoński" - wyjaśniono.

Tworzenie Grup VAT

"Jednym z kluczowych elementów Polskiego Ładu jest szeroki pakiet zmian podatkowych, którego głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju. Konkurencyjny i nowoczesny system podatkowy oznacza m.in. wprowadzenie możliwości tworzenia Grup VAT. Polska do tej pory nie korzystała z takiej możliwości" - napisano w komunikacie.

- Grupowanie VAT to możliwość zarządzania podatkiem naliczonym i zwrotami tego podatku, co korzystnie wpływa na cash flow w ramach całej struktury. Grupa VAT to uproszczenie rozliczeń pomiędzy powiązanymi podmiotami i znaczna korzyść finansowa dla przedsiębiorstw. Jej założenie to jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak faktur wewnątrz grupy i ekonomiczna neutralność obrotów - tłumaczy cytowany w komunikacie wiceminister Sarnowski.

"W fazie pilotażowej założenia Grupy VAT oparte będą na rozwiązaniach znanych przedsiębiorcom z PGK (Podatkowej Grupy Kapitałowej) funkcjonującej na gruncie CIT" - pisze MF.

Polski Ład

W ubiegłym tygodniu wicepremier Jarosław Gowin informował, że przedstawił pakiet rozwiązań podatkowych, które mają znacząco zmniejszyć skalę obciążenia dla klasy średniej w związku z Polskim Ładem.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie II progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), emerytura do 2500 zł bez podatku, inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo i dom do 70 mkw. bez formalności.

Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości