Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie. Komentarz byłego ministra finansów Pawła Wojciechowskiego

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Były minister finansów o tym, kto straci na zmianach podatkowych Polskiego Ładu
Były minister finansów o tym, kto straci na zmianach podatkowych Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/12
TVN24Były minister finansów o tym, kto straci na zmianach podatkowych Polskiego Ładu

Ministerstwo Finansów podało szczegóły zmian w podatkach z Polskiego Ładu. Chodzi między innymi o kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Propozycje na antenie TVN24 ocenił były minister finansów i główny ekonomista Pracodawców RP Paweł Wojciechowski. Jego zdaniem na zmianach stracą przedsiębiorcy, a zyskają osoby mniej zarabiające.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele resortu finansów podali szczegóły zmian podatkowych zaproponowanych w Polskim Ładzie.

Polski Ład - kto skorzysta, a kto straci na zmianach podatkowych?

- Emeryci, renciści, osoby mniej zarabiające będą miały więcej w portfelach. Dla przedsiębiorców to nie jest dobra wiadomość, ponieważ koszty pracy, czyli klin podatkowy, łączne obciążenia pracy nie spadną, wręcz przeciwnie – wzrosną dla osób, które tworzą największą wartość dodaną w przedsiębiorstwach, czyli dla informatyków, osób o wyższym wykształceniu. Te osoby zapłacą wyższe podatki, ale również wzrosną koszty pracy tych osób - stwierdził Wojciechowski.

Według byłego ministra finansów "mamy do czynienia z taką sytuacją przesuwania, transferu środków do kieszeni osób o najniższych dochodach kosztem osób o wyższych dochodach i kosztem przedsiębiorców".

- Wiadomo, że jest nie tak, że to jest "popytowy ład". Rząd próbuje pobudzić gospodarkę popytem osób o niższych dochodach kosztem przedsiębiorców, choć pojawiały się tutaj pewne jaskółki w postaci różnych ulg innowacyjnych, których jest pięć. Nie wiadomo jak będą skonstruowane, czy łatwo będzie można z nich skorzystać - zastanawiał się.

Polski Ład - konsultacje z przedsiębiorcami

Dodał, że "jesteśmy po okresie pandemii, doświadczeni przez nią" i w związku z tym "przedsiębiorcy potrzebują spokoju, przewidywalności".

- Tymczasem reformy wprowadza się w środku wakacji, niemal "na kolanie", dając przedsiębiorcom dwa tygodnie na konsultacje - podkreślił ekonomista. Dodał, że jest mu "trudno to zrozumieć".

- Po co wprowadzać taką dozę niepewności, zwłaszcza, że nie wiadomo, jakie stanowisko zajmie wicepremier (i minister rozwoju, pracy i technologii - red.) Jarosław Gowin. Minister Jan Sarnowski powiedział wprost, że w trakcie konsultacji z przedsiębiorcami również o zdanie poproszony zostanie minister rozwoju. Więc nie wiadomo, czy w rządzie to zostało uzgodnione, co budzi nasz niepokój - zaznaczył.

- Jako pracodawcy kilkanaście dni temu wystosowaliśmy apel, żeby zaniechać tak szybkiego tempa prac, żeby skonsultować te zmiany z przedsiębiorcami i przynajmniej odłożyć o rok tę reformę, jeżeli ma takie kolosalne znaczenie dla firm i naszych zdolności do inwestowania i tworzenia miejsc pracy - stwierdził.

Wojciechowski: reformy podatkowe wprowadza się niemal "na kolanie"
Wojciechowski: reformy podatkowe wprowadza się niemal "na kolanie"TVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład - najważniejsze założenia programu

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m2 bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości