TVN24 Biznes | Z kraju

Po posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego pracodawcy i związkowcy krytykują zmiany w Polskim Ładzie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Były minister finansów o tym, kto straci na zmianach podatkowych Polskiego Ładu
Były minister finansów o tym, kto straci na zmianach podatkowych Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/7
TVN24Były minister finansów o tym, kto straci na zmianach podatkowych Polskiego Ładu

Związkowcy i pracodawcy przedstawili pierwsze uwagi na temat zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Strona społeczna chciałaby więcej informacji o tym, na co zostaną wydane dodatkowe środki, które trafią do służby zdrowia. Według pracodawców "na zmianach podatkowych stracą najlepsi specjaliści i konkurencyjne firmy".

W poniedziałek odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego. Jego tematem, jak wynika z porządku obrad, była przedstawiona przez Ministerstwo Finansów informacja na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i niektórych innych ustaw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład - posiedzenie Rady Dialogu Społecznego

- Trwają konsultacje społeczne projektu i Rada Dialogu Społecznego jest stroną tych konsultacji - powiedziała rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Iwona Prószyńska.

W trakcie RDS swoje uwagi do zmian podatkowych przedstawił NSZZ "Solidarność". - Jesteśmy pozytywnie nastawieni do podwyżki kwoty wolnej do 30 tysięcy złotych, jednak zwracamy uwagę, że brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dość wyraźnie zmniejsza znaczenie podwyżki kwoty wolnej. Poza tym liczymy na dokładniejsze informacje o tym, na co mają zostać przeznaczone środki, które wskutek zmian w podatkach pojawią się w służbie zdrowia. Informacje, że pójdą one na profilaktykę dla osób 40+ czy sfinansują zdjęcie limitów z wizyt u specjalistów to za mało - powiedział Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Dodał, że Solidarność chciałaby większej aktywności służb publicznych w kwestii szkoleń i przekwalifikowania w kontekście ulg na robotyzację czy zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników. Związek też postuluje wprowadzenie odliczenia składki związkowej od podatku tak, jak jest to u pracodawców.

- Chcielibyśmy się dowiedzieć, jak proponowane zmiany podatkowe wpłyną na ulgę rodzinną, bo pojawiły się sygnały, że może być ona zagrożona – powiedział Lewandowski.

Dodał także, że związkowcy popierają przepisy, których celem jest walka z nielegalnym zatrudnieniem oraz tzw. płaceniem pod stołem części pensji. Według propozycji MF, po zmianach to pracodawca będzie musiał w całości sfinansować składki ubezpieczeniowe oraz podatek od nielegalnie wypłaconego wynagrodzenia.

Marek Lewandowski zastrzegł, że podczas poniedziałkowego posiedzenia plenarnego RDS zostały przedstawione wstępne uwagi, bo na pełną opinię o projektowanych zmianach organizacje społeczne mają czas do końca sierpnia.

Pracodawcy o zmianach podatkowych w Polskim Ładzie

Z kolei przedstawiciele pracodawców – jak poinformowała Konfederacja Lewiatan w komunikacie - zwracali uwagę, że "planowane zmiany mają na celu zwiększenie redystrybucji od przedsiębiorców i najwyżej wykwalifikowanych pracowników do osób najsłabiej uposażonych oraz emerytów, rencistów".

- Organizacje przedsiębiorców podkreślały, że nie jest prawdą, że Polski Ład to historyczna obniżka podatków, ponieważ podniesienie kwoty wolnej od podatku nie oznacza zwolnienia z podatku wynagrodzeń do kwoty 30 tysięcy złotych, a jedynie jego obniżenie do 9 procent, czyli do poziomu nie podlegającej odliczeniu składki zdrowotnej. Bez wątpienia na proponowanych zmianach stracą przedsiębiorcy, dla zdecydowanej większości z nich Polski Ład to podwyżka podatku o 9 procent – powiedział cytowany w komunikacie Lewiatana Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy i ekspert tej organizacji. Dodał, że "na zmianach podatkowych stracą najlepsi specjaliści i konkurencyjne firmy".

W komunikacie Lewiatana napisano także, że "partnerzy społeczni wyrazili obawę, że pomimo drastycznej podwyżki składki zdrowotnej, środki te nie zostaną przekazane na ochronę zdrowia. Składka będąca dodatkowym podatkiem w rzeczywistości pokryje ubytek wpływów budżetowych związany z obniżeniem obciążeń dla beneficjentów zmiany".

Polski Ład - proponowane zmiany

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości