Polski Ład dla samorządów. Wiceminister przedstawił rządowe propozycje

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Skuza: rozwiązania w Polskim Ładzie można podzielić na dwie grupy - doraźne i docelowe
Skuza: rozwiązania w Polskim Ładzie można podzielić na dwie grupy - doraźne i docelowe
wideo 2/13
Skuza: rozwiązania w Polskim Ładzie można podzielić na dwie grupy - doraźne i docelowe

Rząd przyjął projekty zmian podatkowych z Polskiego Ładu. Jak przekonywał podczas środowej konferencji wiceminister finansów Sebastian Skuza, wśród propozycji dotyczących samorządów są przewidziane rozwiązania doraźne i docelowe, które pozwolą skierować dodatkowe środki dla jednostek samorządu terytorialnego (JST).

Skuza na konferencji wraz z premierem Mateuszem Morawieckim informował o przyjętych przez rząd projektach zmian podatkowych z Polskiego Ładu. Wiceminister tłumaczył, jakie rozwiązania zaproponowano dla jednostek samorządu terytorialnego (JST).

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Polski Ład - doraźne rozwiązania dla samorządów

Wiceszef resortu finansów wyjaśnił, że w ramach rozwiązań doraźnych jeszcze w 2021 roku do samorządów trafi dodatkowa subwencja w wysokości 8 mld zł. Dodał, że będzie ona dzielona na podstawie kryteriów ustawowych z zachowaniem minimalnych i maksymalnych kwot. Uwzględniać ona będzie też wskaźnik bogactwa JST.

Skuza wskazał, że doraźnym rozwiązaniem będzie również możliwość przejściowego uchwalenia przez samorząd niezrównoważonego budżetu bieżącego. Wyjaśnił, że JST byłyby zobowiązane do zrównoważenia go w ciągu czterech lat.

Polski Ład - docelowe rozwiązania dla samorządów

Wiceszef MF, przechodząc do docelowych rozwiązań dla JST, poinformował, że pierwszym z nich byłoby zapewnienie znacznej przewidywalności dochodów JST. Dochody z udziału w podatkach PIT i CIT byłyby przekazywane samorządom na podstawie algorytmu - który uwzględniałby przewidywane wpływy z tytułu podatków PIT i CIT - i trafiałyby do nich w 12 równych miesięcznych ratach.

Kolejnym rozwiązaniem jest subwencja rozwojowa z mechanizmem gwarancyjnym, która byłaby częścią subwencji ogólnej i mogłaby być wykorzystywana do finansowania wydatków bieżących, jak i równoważenia budżetu bieżącego.

Skuza wyjaśnił, że jej wysokość byłaby uzależniona m.in. od liczby mieszkańców. Miałaby ona mieć też elementy zachęt, tak by pobudzić inwestycje - większa subwencja trafiałaby do gmin, które inwestują.

Wiceminister dodał, że wspomniany mechanizm stabilizacyjny polegałby na tym, że rząd przekazywałby dodatkowe środki dla samorządów, jeśli okazałoby się, że wpływy podatkowe są mniejsze od wcześniej planowanych.

Polski Ład - szczegóły zmian podatkowych

Wcześniej w środę minister finansów Tadeusz Kościński podał, że do pierwotnej wersji propozycji Polskiego Ładu zostały wprowadzone zmiany. Dotyczą one głównie zasad rozliczania składki zdrowotnej dla ryczałtowców, firm korzystających z karty podatkowej i podatku liniowego. Wprowadzony ma zostać także nowy podatek dla dużych firm.

ZMIANY PODATKOWE W POLSKIM ŁADZIE - SZECZEGÓŁY >>>

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości