TVN24 Biznes | Z kraju

Polski Ład po nowemu. Rzecznik rządu podaje termin

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Artur Soboń o zmianach w Polskim Ładzie
Artur Soboń o zmianach w Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/7
TVN24Artur Soboń o zmianach w Polskim Ładzie

Na środowym posiedzeniu rządu będzie przyjmowany projekt ustawy dotyczący obniżenia podatku dochodowego z 17 do 12 procent tak, aby skutki dotyczące odczuwania inflacji złagodzić nieco już od lipca - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller.

Mueller w Polskim Radiu 24 zwrócił uwagę, że jest wiele wyzwań, które wynikają z rosnących cen związanych z nośnikami energii. - One powodują inflację. I tutaj wokół tych obszarów też się skupiamy - powiedział Mueller. - Jutro na posiedzeniu rządu między innymi będzie przyjmowany projekt ustawy dotyczący obniżki podatków - oświadczył. Jak dodał, projekt ten dotyczy obniżenia podatku dochodowego z 17 do 12 proc. - Tak, aby skutki dotyczące odczuwania inflacji złagodzić nieco już od lipca - podkreślił.

- Pamiętajmy o tym, że oczywiście to jest wyzwanie dużo szersze - zaznaczył Mueller. -Ponieważ ceny napędzane są głównie przez ceny nośników energii gazu i ropy, a te ceny wariują ze względu na sytuację na terenie Ukrainy, ze względu na atak zbrojny Rosji. Ale również, jeżeli chodzi o ceny żywności, też ogromne wyzwanie. Bo pamiętajmy o tym, że Ukraina, Rosja są ogromnym producentem pszenicy na świecie, producentem rolnym. To też powoduje, że ceny w tych obszarach będą bardzo wrażliwe na wahania - powiedział rzecznik rządu.

Polski Ład po nowemu. Projekt ustawy

Pod koniec marca na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzający m.in. obniżkę niższej stawki PIT do 12 proc. i likwidujący tzw. ulgę dla klasy średniej. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, projekt zawiera przepisy obniżające niższą stawkę PIT do 12 proc. z obecnych 17 proc.

W projekcie zapisane zostały zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Liniowcy będą mogli odliczyć maksymalnie do 8,7 tys. zł od dochodu. W przypadku osób rozliczających się z użyciem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, od przychodu będzie można odliczyć 50 proc. zapłaconych składek. Z kolei osoby rozliczające się kartą podatkową będą mogły odliczyć 19 proc. zapłaconej składki od podatku.

W projekcie znalazły się zapisy dotyczące nowej skali podatkowej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Zgodnie z projektem osoby, które będą zarabiać między 30 tys. zł a 120 tys. zł, zapłacą od swoich dochodów 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł. Z kolei osoby, które uzyskają dochód przekraczający 120 tys. zł, zapłacą 10,8 tys. zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł.

Kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł jest równa iloczynowi kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł i stawki 12 proc.

Zmiany w Polskim Ładzie a wynagrodzeniaTVN24

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

W projekcie znalazły się także zapisy likwidujące tzw. ulgę dla klasy średniej, czyli obowiązujące obecnie rozwiązanie obniżające podatek dla osób, które zarabiają od 68 412 zł do 133 692 zł, i rozliczają się na zasadach ogólnych. Jednocześnie podatnicy, dla których rozliczenie się z wykorzystaniem ulgi dla klasy średniej z dochodów za 2022 r. byłoby bardziej korzystne od tego z wykorzystaniem 12-proc. stawki PIT i nowej skali podatkowej, będą mogli rozliczyć się na obecnie obowiązujących zasadach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości