TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany w rządowym kalkulatorze wynagrodzeń. Pojawiły się nowe pytania

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Protasiewicz (Koalicja Polska) o Polskim Ładzie
Protasiewicz (Koalicja Polska) o Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/10
TVN24Protasiewicz (Koalicja Polska) o Polskim Ładzie

W piątek wieczorem przywrócono dostęp do kalkulatora wynagrodzeń przygotowanego przez rząd w związku z Polskim Ładem. Wcześniej - jak informował resort finansów - trwały prace rozwojowe. Po zmianach pojawiły się pytania dotyczące między innymi PIT-2 oraz ulgi dla klasy średniej.

Kalkulator znajduje się pod linkiem: https://wiecejwportfelach.gov.pl/kalkulator/. W piątek przez kilka godzin na stronie wyświetlał się komunikat: "Trwają prace rozwojowe. Przepraszamy za utrudnienia", wcześniej pojawiała się informacja "Strona, której szukasz nie istnieje". Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Ministerstwo Finansów. "Trwają prace rozwojowe dot. kalkulatora. Udostępnimy go ponownie niebawem" - informował w odpowiedzi resort.

Dostęp do kalkulatora został przywrócony w piątek wieczorem. "Kalkulator pozwala oszacować wysokość miesięcznego wynagrodzenia netto, które uwzględnia zmiany wynikające z przepisów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu" - czytamy na stronie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń

Po zmianach, spowodowanych "pracami rozwojowymi", na stronie, na której jest dostępny kalkulator, pojawiły się nowe pytania dotyczące tego:

- czy otrzymujemy jednakowe wynagrodzenie co miesiąc,

- czy przysługuje kwota zmniejszająca należny podatek (czy złożono PIT-2),

- czy korzystamy z ulgi dla klasy średniej,

- czy korzystamy z zasad rozporządzenia.

Podobnie jak wcześniej w kalkulatorze można jeszcze uwzględnić pracę poza miejscem zamieszkania oraz wpłaty do Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Na stronie jest również pole, gdzie należy wpisać pensję brutto.

Kalkulator wynagrodzeń po zmianachgov.pl

Jak wskazano, udostępniony kalkulator pozwala m.in. obliczyć kwotę wynagrodzenia netto z jednego stosunku pracy (umowa o pracę), pozwala wyliczyć wynagrodzenie z uwzględnieniem Ulgi dla klasy średniej oraz pozwala wyliczyć wynagrodzenie z uwzględnieniem rozporządzenia ministra finansów z 7 stycznia 2022 roku.

"Kalkulator pozwala porównać kwotę wynagrodzenia liczonego w 2022 r. z wynagrodzeniem liczonym wg zasad z 2021 r. (w celu zapewnienia większej porównywalności dla zasad wynagrodzenia z 2021 r. – przyjęto obowiązującą w 2022 r. kwotę limitu dla składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości 177 660 zł)" - dodano. Zastrzeżono, że w wyliczeniu mogą wystąpić różnice wynikające z zaokrągleń podatkowych i składkowych.

Tak wyglądał kalkulator wynagrodzeń Polskiego Ładu przed zmianami:

Kalkulator wynagrodzeńwiecejwportfelach.gov.pl

Polski Ład

1 stycznia br. weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł brutto.

Po informacjach o niższych pensjach i świadczeniach wypłacanych na początku stycznia Ministerstwo Finansów przygotowało obowiązujące od 8 stycznia rozporządzenie ministra finansów ws. zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z nim wysokość zaliczek u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12 800 zł brutto powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 roku.

Kolejna łata na Polski Ład to ustawa, którą w czwartek przyjął Sejm. Posłowie przegłosowali ustawę, która między innymi uwzględnia przepisy dotychczasowego rozporządzenia w sprawie poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy. Nowelizacja dotyczy też deklaracji PIT-2. Teraz przepisy trafią do Senatu.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiadał także rozszerzenie ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów, na zleceniobiorców i rozszerzeniu ulgi dla samotnych rodziców. Zapowiedział, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości