TVN24 Biznes | Z kraju

Od kiedy wyższa kwota wolna i zmiany w składce zdrowotnej? Zapowiedzi wiceministra

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Kiedy będzie obowiązywać nowa kwota wolna od podatku? Waldemar Buda odpowiadaPolskie Radio
wideo 2/13
Polskie RadioKiedy będzie obowiązywać nowa kwota wolna od podatku? Waldemar Buda odpowiada

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz zmiany w składce zdrowotnej mają wejść w życie od 2022 roku - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. To jedne z ważniejszych zapowiedzi, które zostały przedstawione przez rządzących w programie Polski Ład.

Buda w Programie 1 Polskiego Radia pytany był o to, które elementy programu Polski Ład wejdą w życie od nowego roku. Jako pierwszy wymienił kwotę wolną od podatku w wysokości do 30 tys. zł.

- 18 milionów Polaków skorzysta z tej zmiany, nie będzie im się naliczał podatek od 1 stycznia. To cały szereg zmian, które są planowane, które są wykonalne bardzo szybko - mówił Buda, zapowiadając kolejne prace nad wdrożeniem programu Polskiego Ładu. Wiceminister ocenił, że wprowadzane od przyszłego roku będą te elementy programu, które "będą możliwe z punktu widzenia przygotowania aktów prawnych", jak np. "dopłaty do paliwa rolniczego".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

100 dni

Pytany o to, czy od 1 stycznia 2022 r. wejdzie "składka zdrowotna w wysokości 9 proc. dla wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy mają własne firmy", Buda powiedział: - Tak, bo to jest też element parapodatkowy, obciążeniowy, publiczny i też dobrze, jak wchodzi z początkiem roku. To jest pewnego rodzaju cały system zmian podatkowo-daninowych, zatem to dobrze, że wejdzie w jednym czasie. Będzie przejrzyste: co było, co jest, ile osób z tego skorzysta.

Zmiany w składce zdrowotnej. Waldemar Buda: dobrze, kiedy takie zmiany wchodzą w życie na początku rokuPolskie Radio

Buda przypomniał, iż na prace legislacyjne w Polskim Ładzie wyznaczono okres 100 dni. - To taki zadaniowy czas, będziemy się tego trzymali - stwierdził.

Odpowiadając na pytanie o realizację programu dopłat do mieszkań dla młodych od nowego roku, Buda powiedział, że "chcielibyśmy, aby te dopłaty również się pojawiły" i wskazał, że 2020 r. był rekordowy pod kątem budowy mieszkań - powstało ich 220 tys. - Widzimy, że jest popyt na te mieszkania, ale widzimy też, że młode rodziny mają problem z uzyskaniem wkładu własnego, stąd pomysł żeby Bank Gospodarstwa Krajowego to gwarantował - mówił wiceminister.

KWOTA WOLNA OD PODATKU - KTO ZYSKA NA ZMIANACH? >>>

Kwota wolnagov.pl

Polski Ład – co to jest?

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; zmiany w podatkach, w tym kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł, ale też zmiany w składce zdrowotnej, na których część podatników może stracić. W Polskim Ładzie znalazła się też zapowiedź inwestycji, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności.

Miliardowe koszty Polskiego Ładu - pierwsze szacunki >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock