TVN24 Biznes | Z kraju

Na Polskim Ładzie ma stracić niecałe pół tysiąca emerytów. Wiceminister wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Co z 14. emeryturą? Mueller: nie ma żadnej decyzji
Co z 14. emeryturą? Mueller: nie ma żadnej decyzjiTVN24
wideo 2/7
TVN24Co z 14. emeryturą? Mueller: nie ma żadnej decyzji

Podatkowy Polski Ład to, jak zapewnia rząd, korzyści dla 90 procent emerytów i rencistów, czyli dla ponad 8 milionów osób. - Na rozwiązaniach Polskiego Ładu może stracić niespełna pół tysiąca emerytów - stwierdził wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że ponad 420 tysięcy emerytów, którzy w styczniu dostali pomniejszone emerytury, w lutym otrzyma wyrównanie.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach wiceminister rodziny podkreślił, że o ile Polski Ład - jak zakłada rząd - będzie korzystny lub neutralny dla 90 proc. Polaków, o tyle w grupie emerytów i rencistów skorzysta niemal 100 proc. osób pobierających te świadczenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ilu emerytów straci na Polskim Ładzie? Komentarz wiceministra rodziny

- Wśród emerytów bardzo nikła grupa, niespełna 500 osób, może coś niecoś na tym stracić - powiedział Szwed, przypominając, iż zaoszczędzone w Polskim Ładzie środki trafią na służbę zdrowia, a więc również będą służyć Polakom – wśród nich emerytom i rencistom.

Wiceminister przypomniał, że w ostatnim czasie rząd skorygował przepisy, które poskutkowały pomniejszeniem emerytur w styczniu dla ponad 420 tys. osób, pobierających świadczenia w wysokości między 4920 zł a 12 800 zł.

- Zdarzyło się, że te osoby miały pomniejszoną emeryturę w styczniu. Ale dzięki rozporządzeniu, w lutym te osoby dostaną wyrównanie, i następne miesiące ta grupa będzie miała już (świadczenie - red.) na tym samym poziomie jak w ubiegłym roku. Oczywiście od 1 marca będzie waloryzacja, która obejmie wszystkich emerytów i rencistów - zapewnił wiceszef resortu rodziny, wskazując, iż dotyczy to również 13. emerytury.

Emeryci a Polski Ład - wyrównanie za styczeń

- Szacujemy, że 90 procent Polaków zyskuje na Polskim Ładzie albo jest on dla nich neutralny. Grupa (…) emerytów i rencistów praktycznie jest na poziomie prawie 100 procent tych, którzy korzystają z Polskiego Ładu - zapewnił Stanisław Szwed.

Jak wynika z przekazanych podczas poniedziałkowej konferencji danych ZUS, zgodnie z Polskim Ładem 8,2 mln osób (95,1 proc. wszystkich emerytów) ze świadczeniem do 4920 z brutto zyska wyższą wypłatę na rękę, zaś 420,8 tys. osób (4,9 proc.) ze świadczeniem między 4921 zł a 12 800 zł nie straci pod względem wypłaty na rękę. Natomiast osoby ze świadczeniem powyżej 12.800 zł, których jest w Polsce 460, otrzymają wypłaty na rękę niższe o kilka procent.

Jak podaje ZUS, w lutym wyrównanie emerytur i rent otrzymają w sumie w całej Polsce 429 tys. 963 osoby na łączną kwotę 41,7 mln zł. Najwięcej – ponad 133 tys. osób – w woj. śląskim, na kwotę 12,3 mln zł. W woj. mazowieckim wyrównanie otrzyma 73 tys. osób (łącznie 7,5 mln zł), w woj. dolnośląskim - 36 tys. osób (3,9 mln zł), a w woj. małopolskim - 33 tys. osób (3 mln zł).

Najwięcej w Polsce wyrównań wypłacą oddziały ZUS w Rybniku (43 tys.), Zabrzu (29 tys.), Chorzowie (28,5 tys.) oraz dwa oddziały w Warszawie: trzeci (21,5 tys.) oraz pierwszy (20,5 tys. osób).

Wiceminister rodziny o Polski Ładzie

Jak mówił wiceminister Szwed, dla emerytów zyskujących na Polskim Ładzie np. ok. 100 czy 150 zł miesięczne, w skali roku wartość realnych korzyści daje kwotę ponad 1-2 tys. zł.

- Osoba z miesięczną emeryturą na poziomie 2,5 tysiąca złotych, która jest całkowicie zwolniona z podatku, to jest rząd 2250 złotych zysku w ciągu całego roku. Mamy nadzieję, że to przełoży się na to, iż każdy poczuje w portfelach zdecydowanie więcej środków - wyliczał wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Szwed zapewnił, że nieporozumienia obserwowane w pierwszych dwóch tygodniach wdrażania Polskiego Ładu zostały skorygowane. - Mamy nadzieję, ze w najbliższych tygodniach te wszystkie kłopoty, które się po drodze pojawiają, zostaną wyjaśnione, naprawione. Na bieżąco dokonujemy korekty, czy to poprzez rozporządzenia, czy poprzez zmiany na poziomie ustawowym - zapewnił Szwed.

Na wszystkie pytania dotyczące Polskiego Ładu mają odpowiadać służby skarbowe i ZUS – w obu instytucjach uruchomiono specjalne infolinie i dyżury.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości