TVN24 Biznes | Z kraju

Polski Ład po nowemu. "Ta zmiana ma ułatwić to, co było bardziej skomplikowane"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Henryk Kowalczyk o Polskim Ładzie
Henryk Kowalczyk o Polskim ŁadzieRMF FM
wideo 2/7
RMF FMHenryk Kowalczyk o Polskim Ładzie

Planowane przez rząd zmiany podatków uproszczą system, który był skomplikowany przez ulgę dla klasy średniej - powiedział w środę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Jak mówił, decyzja o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej zapadnie prawdopodobnie pod koniec maja.

- Ta zmiana uprości, bardzo uprości system podatkowy, rzeczywiście skomplikowany ulgą dla klasy średniej. Ta zmiana ma ułatwić to, co było bardziej skomplikowane - powiedział Kowalczyk w RMF FM o planowanych przez rząd zmianach w podatkach.

Henryk Kowalczyk: proste rozliczenie zamiast ulgi dla klasy średniej

- Ulgę dla klasy średniej zastępujemy prostym rozliczeniem podatkowym, czyli obniżeniem stawki podatkowej do 12 proc. To będzie uproszczenie, a nie komplikacja, będzie na pewno dużo prościej - dodał

Wicepremier przyznał, że choć ulga dla klasy średniej była rozwiązaniem skomplikowanym, to Polacy zyskali na podniesieniu kwoty wolnej od podatku. - Ludzie zyskali bardzo mocno, tym bardziej im mniej zarabiali, na podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł - stwierdził wicepremier.

Polski Ład po nowemu

Zgodnie z zaproponowanymi przez resort finansów rozwiązaniami, od 1 lipca tego roku ma zostać obniżona dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc., zlikwidowana zostanie tzw. ulgi dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania.

W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Tarcza antyinflacyjna

Kowalczyk pytany o przedłużenie tarczy antyinflacyjnej odparł, że decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie pod koniec maja.

- Takie decyzje podejmuje się, jak kończy się okres zawieszenia, bo wtedy dopiero widać, czy jest potrzeba przedłużenia. Jeśli te ceny nie będą spadać, a wygląda na to, że przez wojnę w Ukrainie nie będą spadać, to pewnie będzie przedłużona. Ale ja nie chcę mówić o decyzji, bo jej jeszcze nie ma. Decyzja będzie podjęta bliżej końca tego okresu. Może to być koniec maja, będziemy obserwować, jak zachowuje się rynek - powiedział wicepremier.

Zgodnie z tarczą antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego br. obniżony został VAT na media: - na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); - na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); - na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Tarcza antyinflacyjna obowiązuje do końca lipca.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości