TVN24 Biznes | Z kraju

Duża podwyżka kwoty wolnej od podatku, likwidacja umów śmieciowych. Zmiany dla pracowników

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Jarosław Kaczyński o zmianach w podatkach i prawie pracyZdjęcia organizatorów
wideo 2/8
Jarosław Kaczyński o zmianach w podatkach i prawie pracy

Kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych to prawdziwa rewolucja podatkowa dla 18 milionów Polaków – mówił w sobotę na konwencji programowej premier Mateusz Morawiecki. "Wdrażamy rozwiązanie, które postawi nas, i to w wartościach bezwzględnych, powyżej niektórych bardzo bogatych krajów zachodnich – to kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych" - mówił podczas prezentacji Polskiego Ładu Morawiecki.

- Jest bardzo ważna dla wielu milionów sprawa płac i emerytur. Z jednej strony likwidujemy szkodliwy degresywny system podatkowy (w miarę wzrostu dochodów stawki podatkowe maleją - red.), a z drugiej strony podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych – zapowiedział prezes Jarosław Kaczyński.

Jak stwierdził, oznacza to, że podatku nie będzie się płacić od 65 proc. emerytur, a także od najniższej płacy.

- Gdzieś do pięciu tysięcy złotych różnica będzie odczuwalna, ale ci, którzy zarabiają do 10 czy nawet 10,5 tysiąca miesięcznie (...) też będą mieli - niewielką - ale dopłatę – dodał, mówiąc o pozostałych rozwiązaniach.

- Drugi mechanizm obniżenia podatków to podwyższenia drugiej stawki podatkowej, w tej chwili to 85 tysięcy rocznie, będzie 120 tysięcy. To pierwsza podwyżka od 12 lat – mówił.

Jarosław Kaczyński dodał, że w ramach Polskiego Ładu zostaną wprowadzone zmiany dotyczące likwidacji umów śmieciowych, regulacji pracy zdalnej i elastycznych form pracy oraz wprowadzenie "jednego, konkretnego modelu kontraktów".

Oszacował, że po wprowadzeniu tych zmian "w kieszeniach kilkunastu milionów ludzi znajdzie się przynajmniej dodatkowych 18 mld zł".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Morawiecki: to prawdziwa rewolucja podatkowa

- Wdrażamy rozwiązanie, które postawi nas, i to w wartościach bezwzględnych, powyżej niektórych bardzo bogatych krajów zachodnich – to kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych – mówił podczas prezentacji Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki.

- Tu już w wartościach nawet bezwzględnych liczonych w euro, a nie tylko w proporcji do siły nabywczej i do średnich zarobków, ta kwota będzie wyższa niż kwota wolna od podatku we Francji, w Hiszpanii czy Włoszech - podkreślał. - Będzie podobna do kwoty wolnej od podatku obowiązującej w Danii – dodał.

Jak wskazał szef rządu, "to prawdziwa rewolucja podatkowa dla 18 milionów Polaków".

- To spowoduje, że dla osoby, która dzisiaj zarabia na poziomie wynagrodzenia minimalnego, 1650 zł netto zostanie w portfelu takiej osoby, a takich osób cały czas jest wiele, jest za wiele, bo chcemy, żeby jak najwięcej osób zarabiało więcej, bliżej średniej krajowej, powyżej średniej krajowej, wokół średniej krajowej i również te osoby, które dziś zarabiają na poziomie średniej krajowej, będą beneficjentami tej zmiany systemu w kierunku systemu prawdziwie progresywnego – podkreślał Morawiecki.

Polski Ład

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Polski Ład składa się z następujących obszarów: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy - godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski - naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii - czystego powietrza, CyberPoland 2025, Złotej jesieni życia.

ZOBACZ PROGRAM "POLSKI ŁAD"

Konwencja pierwotnie miała się odbyć 20 marca br., ale ze względu na walkę z epidemią COVID-19 została przełożona.

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel podkreślił w piątek, że Polski Ład to projekt polityczny, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę, czyli poza PiS również Porozumienie i Solidarna Polska.

PiS od przyszłego tygodnia planuje też dziesięć wyjazdowych debat, na których eksperci mają poruszać poszczególne elementy programu.

Pierwsza planowana jest w Chełmie pod koniec przyszłego tygodnia. Dodatkowo planowany jest, już od poniedziałku, objazd premiera Mateusza Morawieckiego po kraju, podczas którego będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock