Coraz bliżej powstania Polskiego Holdingu Spożywczego. Podpisano umowę

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Henryk Kowalczyk nowym ministrem rolnictwa
Henryk Kowalczyk nowym ministrem rolnictwaTVN24
wideo 2/3
TVN24Henryk Kowalczyk nowym ministrem rolnictwa

Obiecaliśmy utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego i jesteśmy na ostatniej prostej, aby ten holding powstał - stwierdził wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Szef MAP oraz resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk podpisali umowę o współpracy między oboma ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego.

- Obiecaliśmy rolnikom utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego i jesteśmy na ostatniej prostej, aby ten holding powstał. Jesteśmy o krok od tego, aby to zobowiązanie zostało wykonane i żeby polscy rolnicy poczuli, że polskie państwowe podmioty chronią rolnika przed monopolistycznymi praktykami różnych podmiotów na rynku rolno-spożywczym, z czym mieliśmy ostatnio często do czynienia - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Jacek Sasin o ochronie polskich rolników

Dodał, że jest przekonany, iż uczestnictwo państwowego podmiotu sprawi, że gra rynkowa na rynku rolno-spożywczym będzie dużo bardziej uczciwa i że "będziemy mogli powiedzieć, że polski rolnik jest chroniony przez polskie państwo".

- Wiele rzeczy już się wydarzyło, były szerokie konsultacje społeczne w ciągu ostatnich dwóch lat, cześć podmiotów, które będą tworzyć holding, została przekazana spod nadzoru ministra rolnictwa pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych – podkreślił Sasin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kowalczyk o holdingu spożywczym

- Mam nadzieję, że holding spożywczy będzie przynosił efekty dla rolnictwa. Oczekiwanie rolników na tego typu przedsięwzięcie jest duże. Mamy do czynienia, bardzo często, ze zmowami cenowymi, z przewagą kontraktową, więc ten holding będzie próbował łamać te zmowy. Będzie też reprezentował interesy rolników - podkreślił Kowalczyk.

Przypomniał ponadto, że niedawno Sejm uchwalił odpowiednią ustawę, która pozwoli przekazać aktywa KOWR na rzecz budowy holdingu spożywczego.

Narodowy Holding Spożywczy

Chodzi o uchwaloną w środę przez Sejm ustawę dotyczącą przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych, co ma ułatwić budowę holdingu spożywczego. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie jak Elewarr, który został już przekazany do resortu aktywów państwowych w połowie października, oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości