Zielone światło dla przejęcia kolejki na Kasprowy Wierch

Z kraju

Premier Morawiecki o przejęciu Polskich Kolei LinowychTVN
wideo 2/2

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na transakcję przejęcia Polskich Kolei Linowych (PKL), w tym kolejki linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach przez Polski Fundusz Rozwoju - poinformował Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK.

Polski Fundusz Rozwoju na początku października ogłosił, że zakupił akcje PKL. Kwota transakcji nie została ujawniona.

Na transakcję potrzebna była zgoda UOKiK, dlatego Fundusz złożył do tego urzędu wniosek o przejęcie kontroli nad spółką Altura z siedzibą w Luksemburgu, która posiadała 99,77 procent akcji kolejek. Resztę akcji posiadają cztery tatrzańskie gminy: Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin i Kościelisko.

- Zgoda UOKiK oznacza, że transakcja nie naruszy konkurencji. To jedyna kwestia, jaką badamy w naszych postępowaniach dotyczących kontroli koncentracji. Decyzja jest ważna od dnia wydania przez dwa lata. W tym czasie przedsiębiorcy mogą zrealizować zgłoszony do UOKiK zamiar koncentracji - poinformował Chmielowski.

Do PKL należy siedem stacji narciarsko - turystycznych w Tatrach i Beskidach, z których najbardziej znane to Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdroju czy Palenica w Szczawnicy.

Polskie Koleje Linowe

Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane w 2013 roku, wówczas ich głównym udziałowcem został fundusz Mid Europa Partners.

Sprzedaż PKL pięć lat temu wzbudziła kontrowersje wśród części lokalnych władz i polityków Prawa i Sprawiedliwości. Oceniano, że kolejny element polskiego majątku narodowego przechodzi w obce ręce

Zarząd powiatu tatrzańskiego w ubiegłym roku wystosował do władz PKL ofertę kupna kolejek, a minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił o woli wsparcia tej transakcji ze strony rządowej. W styczniu władze Tatrzańskiego Parku Narodowego wezwały władze PKL do natychmiastowego zaprzestania użytkowania kolejki na Kasprowy Wierch. Zdaniem władz parku nie ma bowiem wiążącej umowy regulującej przejazd kolejki nad gruntami należącymi do parku. Sprawa trafiła do sądu. W ubiegłym roku, po ponad trzech latach przerwy, Prokuratura Okręgowa w Krakowie wznowiła ponadto postępowanie dotyczące sprzedaży PKL. Śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku ze sprzedażą kolejek. Powrót kolejek "w polskie ręce" przed wyborami zapowiadali politycy PiS.

Państwowa spółka

Polski Fundusz Rozwoju jest spółką Skarbu Państwa.

PFR ma pełnić rolę inwestora kapitałowego w celu długoterminowego finansowania dla rentownych projektów, realizowanych w sektorach energetyki, węglowodorów, transportu, infrastruktury samorządowej, infrastruktury przemysłowej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej.

Głównym przedmiotem działalności PFR jest zarządzanie oraz kontrolowanie działalności podmiotów zależnych.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock