Eksport nam rośnie, ale zagrożeniem Brexit

Z kraju

ShutterstockProblemy, które przeżywa obecnie Turcja, mogą pozytywnie odbić się na naszej gospodarce

- Wzrost eksportu w tym roku na poziomie 6-7 proc. jest możliwy do osiągnięcia - powiedział we wtorek wiceszef MR Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że eksportowi sprzyja obecny kurs złotego.

Wiceminister rozwoju ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że obecny kurs złotego w stosunki do euro jest bardzo przyjazny dla rozwoju naszego eksportu.

- Eksport nam rośnie. Planujemy jego wzrost w tym roku na poziomie 6-7 proc. Myślę, że jest to do osiągnięcia - podkreślił.

Brexit uderzy w Polskę

Pytany o szacunki wzrostu PKB w tym roku, wiceszef MR odparł:

- Nasze szacunki dotyczące wzrostu PKB były trochę bardziej optymistycznie. Miałem nadzieję, że może on przekroczyć 4 proc., ale zaszły zdarzenia dla nas nieprzewidziane. Nadal nie wiemy, w jakim stopniu "uderzy" w nas Brexit. Wielka Brytania jest naszym drugim partnerem handlowym w Unii Europejskiej. Niewątpliwie jakieś efekty Brexitu będziemy mieli - podkreślił. Jak mówił, w czarnym scenariuszu wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć wpływ na nasz PKB - rzędu 0,5-1 pkt. proc. - Mam nadzieję, że w tym roku wpływ ten będzie minimalny - zaznaczył. Ocenił ponadto, że problemy, które przeżywa obecnie Turcja, mogą pozytywnie odbić się na naszej gospodarce. - Będzie następował odpływ kapitału do Polski - nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale również z Turcji. To może na naszą gospodarkę wpływać in plus - przekonywał wiceminister rozwoju.

Brexit najważniejszym tematem na G20. "Zwiększa globalne ryzyko gospodarcze"

Autor: PMB / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock