Minister: polski biznes ma "dobrą ofertę" dla Rosjan

Z kraju

TVN24 BiSRosja to wciąż dobry kierunek dla polskiego biznesu

Rosja to wciąż dobry kierunek dla polskiego biznesu i mimo różnych turbulencji gospodarczych, czy spadku popytu, to też interesująca lokalizacja dla polskich inwestycji - podkreśla wiceminister rozwoju Radosław Domagalski. Zapowiada, że Polska będzie szukała możliwości powrotu na rosyjski rynek owoców, warzyw i mięsa.

Wiceminister rozwoju w przyszłym tygodniu weźmie udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, największej imprezie gospodarczej w Rosji. Wiceminister Domagalski podkreślił, że Polska - pomimo uwarunkowań politycznych - powinna szukać możliwości współpracy z Rosjanami, bo tego oczekuje polski biznes. Jego wizyta ma służyć m.in. "odświeżeniu" polsko-rosyjskiego dialogu gospodarczego na szczeblu ministerstw.

Pozytywne sygnały

W Petersburgu wiceszef MR chce rozmawiać o różnych aspektach współpracy gospodarczej oraz wyzwaniach w relacjach ekonomicznych z Federacją Rosyjską.

- Chcemy też dać sygnał polskim firmom, które inwestują w Rosji, że jesteśmy gotowi wspierać ich również na tym rynku - wyjaśnił Domagalski.

Dodał, że nie zaniedbuje żadnej możliwości, by rozmawiać z Rosjanami o poprawie relacji gospodarczych, tym bardziej, że z Rosji też płyną pozytywne sygnały.

W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja o zniesieniu części sankcji na jedną z kategorii artykułów spożywczych. - Chcemy dowiedzieć się dokładnie, co to oznacza, jakie to szanse stwarza również dla polskiego biznesu. Z pewnością tematów nie zabraknie - powiedział.

Polski biznes w Rosji

- Tak się dobrze dla nas składa, że mamy dobrą ofertę na rynek rosyjski - powiedział Domagalski pytany o to, czy Polska będzie próbowała wrócić na rosyjski rynek owoców, warzyw i mięsa.

Przypomniał, że jest "sporo" polskich inwestycji w Rosji i "pomimo różnego rodzaju turbulencji gospodarczych, czy spadku popytu w Rosji, dalej może to być interesująca lokalizacja dla polskich inwestorów".

- Chcemy zatem rozmawiać o polskich inwestycjach w Rosji, chcemy też rozmawiać o możliwościach współpracy na polu ekonomicznym - tłumaczył wiceminister. Według niego Polska ma bardzo długą tradycję współpracy z Rosją i polski biznes bardzo szybko odnajduje możliwości na rynku rosyjskim, który zdaniem wiceministra "przy całej swojej złożoności, specyfice, ma jednak też pewne podobieństwa do polskich realiów".

- Jestem przekonany, że jeśli będą ku temu odpowiednie warunki, to polski biznes znajdzie możliwość inwestowania i rozwijania biznesu w Rosji. O to jestem akurat spokojny - dodał Domagalski.

Prawie jedna czwarta Rosjan uważa Polaków za swoich wrogów:

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS