Polska wysoko w rankingu pomocy dla matek. Ale poza podium

Z kraju

tvn24Pierwsze urodziny programu Rodzina 500 plus. Opinie polityków

Chorwacja jest krajem oferującym najlepsze warunki pod względem świadczeń dla młodych matek w Europie - wynika z rankingu opublikowanego przez brytyjskie związki zawodowe TUC w tym tygodniu. W zestawieniu, w którym Polska zajęła czwarte miejsce na 24 kraje europejskie, porównano płatne urlopy macierzyńskie.

TUC opublikował ranking na podstawie badań International Network on Leave Policies and Research (Międzynarodowej Sieci Badań nad Polityką Urlopową) z 2016 roku. W zestawieniu porównano płatny urlop macierzyński, biorąc pod uwagę także wielkość uposażenia, jakie dostaje rodzic po urodzeniu dziecka. Z metodologii wynika, że nie wzięto pod uwagę świadczeń dodatkowych, jak 500 plus.

Urlopy macierzyńskie

Chorwacja jest tym samym krajem oferującym najlepsze warunki w Europie - pełnopłatny urlop macierzyński wynosi tu 6 miesięcy. Na drugim miejscu znajdują się Węgry – 5,6 miesiąca, a za nimi Czechy (5,1 miesiąca). Polska zajęła czwarte miejsce w rankingu z wynikiem 4,6 miesiąca pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego. W analizie wykazano, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego w Polsce jest dla matki obowiązkowe. Pozostałe 6 tygodni jest pełnopłatne, zaś 26 kolejnych tygodni - może być płatne w 60 proc.

Piąte miejsce zajmują z kolei Estonia, Włochy i Hiszpania – każde z tych państw gwarantuje 3,7 miesiąca urlopu z godnym wynagrodzeniem.

Z kolei najgorzej pod tym względem wypadają Irlandia i Słowacja, gdzie matki nie dostają pełnopłatnych urlopów macierzyńskich. Wielka Brytania jest trzecim najgorszym krajem w Europie pod względem tych świadczeń. Kobiety mają tu zapewnione tylko 6 tygodni godnego zasiłku macierzyńskiego.

Świadczenia dla matek

Raport posłużył TUC do walki o to, by zwiększyć świadczenia dla matek. Świeżo upieczone mamy mają prawo do rocznego urlopu, jednak tylko 39 tygodni jest płatnych. Przez pierwsze sześć tygodni kobiety otrzymują 90 proc. swojej pensji, a następnie świadczenie spada do niespełna 140 funtów.

"Kwota ta jest znacznie poniżej minimalnej płacy. Przez to wielu rodziców jest zmuszonych do szybkiego powrotu do pracy" - można przeczytać w ostatnio opublikowanym przez TUC raporcie.

W Chorwacji dla porównania matki mają prawo do sześciu miesięcy godnego wynagrodzenia. Za takie TUC uznaje ekwiwalent co najmniej dwóch trzecich pensji sprzed urlopu lub więcej niż 840 funtów.

Autor: MS / Źródło: leavenetwork.org, solidarnosc.org.pl, tuc.org.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock