TVN24 Biznes | Z kraju

"Historyczny rekord przeładunków w polskich portach"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Kolejny protest we Władysławowie (wideo z lipca 2021)
tvn24Kolejny protest we Władysławowie (wideo z lipca 2021)

Przeładunki w polskich portach wzrosły w 2021 roku o 9 procent do 113,1 miliona ton. To najwyższa wielkość w historii - podał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że rok wcześniej przeładowano w portach 103,8 miliona ton.

- W ubiegłym roku zanotowaliśmy historyczny rekord przeładunków w polskich portach, to jest ponad 113 milionów ton przeładowanych towarów. To jednoznacznie pokazuje, w jak dobrej kondycji znajdują się polskie porty - powiedział Gróbarczyk.

- Jestem przekonany, że realizując inwestycje w portach, które sięgają obecnie blisko 7 miliardów złotych, przyniosą one w najbliższym czasie kolejne wzrosty - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wielkość przeładunku w polskich portach morskich w 2021 roku

Spośród polskich portów najwięcej towarów przeładowano w Gdańsku - 53,2 mln ton, w porcie Szczecin-Świnoujście było to 33,2 mln ton, a w Gdyni - 26,7 mln ton.

Wiceminister poinformował też, że od roku 2015 przeładunki wzrosły o 46 proc. z 77,3 mln ton.

Obecny na konferencji prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke powiedział, że w ciągu ostatniej dekady gdański port był najszybciej rozwijającym się portem w Europie z dynamiką sięgającą 110 proc. dla wielkości przeładunków.

- Na te 53 miliony ton w ostatnim roku złożyły się przede wszystkim przeładunki paliw w naszej bazie paliw Naftoport, gdzie przeładowano blisko 17 milionów ton - powiedział Greinke.

Wyjaśnił, że w sumie w Porcie Gdańsk przeładowano w ubiegłym roku 18 mln 884,6 tys. ton paliw, co oznacza wzrost o 37,9 proc.

Prezes poinformował też, że w ubiegłym roku przeładowano w gdańskim terminalu kontenerowym DCT ponad 2,1 mln TEU, czyli odpowiedników standardowego kontenera 20-stopowego, co oznacza wzrost o 10,1 proc. Przeładunki drobnicy wzrosły o 5,5 proc. do 23,3 mln ton, a przeładunki zboża wzrosły o 7,6 proc. do 1,6 mln ton.

Greinke, powołując się na dane za pierwszych 11 miesięcy ubiegłego roku, powiedział, że Gdańsk znajduje się na trzecim miejscu pod względem przeładunków na Bałtyku za rosyjskimi portami Ust Ługa i St. Petersburg.

Gdański portPiotrwoz / Shutterstock.com

"Największe wzrosty w ropie i przetworach naftowych"

Krzysztof Urbaś, prezes Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, poinformował, że w ubiegłym roku przeładunki wzrosły o 6,6 proc. do 33,2 mln ton. Największy udział w obrotach, bo 55 proc., stanowiły przeładunki drobnicy które wzrosły o 8,7 proc. do 18,3 mln ton.

Z kolei prezes Portu Gdynia Jacek Sadaj poinformował, że rok ubiegły był szóstym z rzędu rokiem wzrostów przeładunków. W 2021 roku przeładowano tam 26,7 mln ton towarów, czyli o 8,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Największe wzrosty procentowo zaobserwowaliśmy w ubiegłym roku w załadowanej ropie i przetworach naftowych - powiedział Sadaj. Wyjaśnił, że wzrost ten wyniósł 42 proc., co oznacza, że przeładowano 2,5 mln ton. Z kolei wzrost przeładunków drobnicy sięgnął niemal 15 proc. do 16,2 mln ton.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Piotrwoz / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości