Polska walczy ze Słowacją. "O dużą inwestycję w sektorze samochodowym"

Z kraju

fiatpress.plW Polsce znajduje się już m.in. fabryka Fiata w Tychach, która w 2014 roku wyprodukowała powyżej 300 tys. samochodów

Polska rywalizuje ze Słowacją o dużą inwestycję w sektorze samochodowym - poinformował wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński w piątek dziennikarzy. Według niego byłaby to największa fabryka w historii polskiej motoryzacji, a wartość inwestycji to ponad 7 mld zł.

Piechociński zaznaczył, że chodzi o inwestora "z górnej półki" oraz "samochód kategorii premium". Pytany, czy może chodzić o inwestora z Indii, nie chciał potwierdzić tej informacji. - Nasi potencjalni partnerzy proszą o wstrzemięźliwość - zaznaczył.

"Jestem przekonany, że wybiorą Polskę"

Wicepremier mówił, że docelowo inwestor chciałby produkować 350 tys. samochodów i rozpocząć produkcję w 2019 r. Jak dodał, inwestor chce rozpocząć budowę fabryki jeszcze przed końcem III kwartału tego roku.

Podał, że w tej chwili ministerstwo gospodarki jest na etapie prezentowania potencjalnemu inwestorowi zakresu dopuszczalnej, z punktu widzenia unijnych rozwiązań, pomocy publicznej. - Jest już krótka lista. (...) W poniedziałek odbędę szóstą już turę negocjacji - powiedział. - Jestem przekonany, że wybiorą Polskę - konkludował Piechociński.

O kogo chodzi?

W maju media donosiły, że Polska znalazła się na krótkiej liście lokalizacji fabryki firmy Jaguar Land Rover, wywodzącej się z Wielkiej Brytanii, a obecnie należącej do indyjskiego producenta aut Tata Motors.

Źródła zbliżone do Jaguar Land Rover dodały, że Jaguar Land Rover finalizuje plany budowy nowej fabryki, a na krótkiej liście były 4 kraje: Polska, Słowacja, Czechy i Węgry.

Wicepremier ocenił też, że wartość eksportu branży motoryzacyjnej w 2015 r. przekroczy 20 mld euro. Z danych GUS wynika, że w 2014 r. eksport branży motoryzacyjnej wyniósł 19,1 mld euro, czyli ok. 79,9 mld zł. W I kwartale 2015 r. eksport wzrósł rdr o 14 proc. do 5,4 mld euro.

W MAJU 2014 ROKU FIAT PODJĄŁ DECYZJĘ O URUCHOMIENIU PRODUKCJI MODELU FIATA 500 W ZAKŁADZIE W TYCHACH

Fiat stawia na PolskęTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fiatpress.pl