Polska to kraj biznesu z przymusu. Firmy powstają, ale często z konieczności

Z kraju

sxc. huO założeniu firmy w ciągu najbliższych 3 lat myśli co piąty dorosły Polak

Nie ma innego kraju w Unii Europejskiej, w którym tyle firm powstaje z konieczności. Dodatkowo w Polsce nawet ci, których nikt nie zmusza coraz mniej palą się do pójścia na swoje - pisze środowy "Puls Biznesu".

Tak wynika z corocznego raportu Global Entrepreneurship Monitor przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zakładają, ale...

Według badania o założeniu firmy w ciągu najbliższych 3 lat myśli co piąty dorosły Polak, a to znacznie mniej niż 3 lata temu, gdy ten wskaźnik wynosił 27 proc.

56 proc. nie zakłada biznesu w obawie przed porażką – i to tendencja wzrostowa, a bardziej tego boją się tylko Włosi i Grecy. Polska jest zaś liderem w Europie pod względem odsetka firm, które powstają z konieczności. Mamy ich aż 47,4 proc., przy unijnej średniej 22,7 proc.

W innych krajach firmy powstają najczęściej z powodu dostrzeżenia szansy rozwojowej, ale tu plasujemy się w europejskiej stawce na 4. miejscu od końca. Do tego nad Wisłą coraz mniej zwolenników ma opinia, że własna działalność to dobra ścieżka kariery – jeszcze 3 lata temu uważało tak prawie 73 proc. Polaków, a dziś ten wskaźnik spadł do 67 proc.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc. hu