Wojciech Kostrzewa nowym prezesem Polskiej Rady Biznesu

Z kraju

Wojciech Kostrzewa o Nagrodzie Polskiej Rady BiznesuTVN24 BiS
wideo 2/3

Wojciech Kostrzewa został nowym prezesem zarządu Polskiej Rady Biznesu. To przedsiębiorca i menedżer z blisko trzydziestoletnim doświadczeniem w zarządzaniu firmami z sektora finansowego i medialnego.

Wojciech Kostrzewa zastąpił na fotelu prezesa PRB Jacka Szwajcowskiego, który pełnił tę funkcję przez ostatnie cztery lata.

"Objęcie funkcji prezesa organizacji, do której należę od dwudziestu pięciu lat, to dla mnie szczególny moment i wielki zaszczyt. Chciałbym przede wszystkim podziękować kolegom i koleżankom z Polskiej Rady Biznesu za zaufanie i zapewnić, że będę nadal godnie reprezentować naszą organizację" - powiedział, cytowany w komunikacie, Wojciech Kostrzewa.

"Mój program na najbliższe lata nie zakłada rewolucji. Będziemy dalej działać na rzecz polskich przedsiębiorców i rozwoju gospodarczego, monitorować warunki funkcjonowania biznesu w Polsce i angażować się w inicjatywy obywatelskie" - zadeklarował nowy prezes.

Wojciech Kostrzewa nowym prezesem

Wojciech Kostrzewa był dotychczas wiceprezesem Polskiej Rady Biznesu, a także przewodniczącym kapituły trzech ostatnich edycji Nagrody PRB. Od 2007 roku zasiada również we władzach Konfederacji Lewiatan.

Nowy prezes PRB jest między innymi prezesem Grupy Billon, polsko-brytyjskiej firmy technologicznej oferującej rozwiązania dla przedsiębiorstw oraz system natychmiastowych płatności oparty na technologii blockchain.

Wojciech Kostrzewa zasiada też w radzie dyrektorów szwajcarskiej spółki giełdowej Stadler Rail, jest członkiem rad nadzorczych spółek z grupy Ergo Hestia, właścicielem i przewodniczącym rady nadzorczej Wydawnictwa Pascal oraz inwestorem i chairmanem Quedex Bitcoin Derivatives Exchange.

Kostrzewa jest absolwentem wydziału ekonomicznego Uniwersytetu w Kilonii. Swoją karierę zawodową rozpoczął jako asystent i pracownik naukowy Institute for World Economy w Kilonii. Od 1989 roku był doradcą ministra finansów, profesora Leszka Balcerowicza. W latach 1990–2004 był kolejno prezesem Polskiego Banku Rozwoju i BRE Banku (dziś mBank), kierował też działalnością Commerzbanku w Europie Środkowej i Wschodniej jako członek zarządu regionalnego. W latach 2005–2018 był między innymi prezesem grupy ITI oraz wieloletnim przewodniczącym rady nadzorczej TVN S.A.

Nowy zarząd

W nowym zarządzie Polskiej Rady Biznesu obok Wojciecha Kostrzewy znaleźli się: Małgorzata Adamkiewicz, Teresa Mokrysz, Zbigniew Jakubas, Jacek Olechowski, Marian Owerko i Marek Żołędziowski.

Polska Rada Biznesu to organizacja zrzeszająca właścicieli i kluczowych menedżerów największych polskich przedsiębiorstw oraz firm międzynarodowych działających w Polsce. Członkowie PRB reprezentują ̨większość sektorów gospodarki. Misją organizacji jest działanie na rzecz rozwoju polskiej przedsiębiorczości.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: prb.pl