Słaby złoty, spadki na giełdzie. Moody's może obniżyć rating Polski

Z kraju

TVN24 BiSPolska pod obserwacją agencji. Orłowski: jest to wyraźne ostrzeżenie

- Jest to wyraźne ostrzeżenie, że agencja bardzo uważnie obserwuje, co się dzieje w Polsce. To sugeruje, że w Moody's jest rozważana możliwość obniżki ratingu - mówi w TVN24 Biznes i Świat prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PWC. Taki ruch drugiej już agencji ratingowej pociągnąłby złotego i warszawską giełdę w dół.

Moody's Investors Service ocenił we wtorek, że spodziewany wyższy deficyt sektora finansów publicznych i poluzowanie reguły fiskalnej są negatywne dla ratingu Polski.

Przyczyny decyzji

- Moody's patrzy na sytuację polskiego rządu i niepokoi ją budżet - mówi prof. Orłowski. Jak dodaje, istnieje "ryzyko, że będzie jeśli nie w tym, to w przyszłym roku budżet będzie miał znacznie większy deficyt niż w przeszłości".

Jego zdaniem, "politycy dali zielone światło dla większych deficytów" grudniową modyfikacją ustawy o finansach publicznych.

Agencję niepokoi również perspektywa dla sektora bankowego w Polsce. - A ta jest ważna, bo banki pożyczają pieniądze natomiast, to może też wpływać na obraz polskiego rządu - tłumaczy prof. Orłowski.

Bankowcy ostrzegali podczas dyskusji nad podatkiem bankowym, że nowe obciążenia dla sektora przełożą się na zahamowanie akcji kredytowej a to odbije się na tempie wzrostu gospodarczego.

Zdaniem prof. Orłowskiego wprowadzenie ustawy frankowej i możliwość przewalutowania kredytów walutowych może doprowadzić do tego, że banki będą wymagały dokapitalizowania.

Obserwacja Polski

Samą wtorkową decyzję Moody's postrzega zaś jako "bardzo delikatny sygnał". - To jest tylko stwierdzenie, że agencja się przygląda Polsce. Chociaż rzeczywiście można się domyślać, że w ślad za tym może pójść negatywna perspektywa bądź obniżenie ratingu - dodaje.

Jego zdanie, "są to dość niebezpiecznie brzmiące obserwacje", ale jak zaznacza prof. Orłowski nie ma pewności, że dojdzie do zmiany ratingu Polski. - Gdyby Moody's był pewny, to już by zmienił - twierdzi gość TVN24 Biznes i Świat.

Dodaje natomiast, że "jest to wyraźne ostrzeżenie, że agencja bardzo uważnie obserwuje, co się dzieje w Polsce".

Jakie perspektywy?

Przypomnijmy, że 15 stycznia agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu jest negatywna.

Tymczasem, na podobny krok nie zdecydowała się agencja Fitch, która utrzymała rating Polski bez zmian.

Jak mówi prof. Orłowski, "Standard&Poor's zaskoczył gwałtownością reakcji. Obniżając z dnia na dzień rating kraju, który miał perspektywę pozytywną". - To drastyczna zmiana nastroju - dodaje główny doradca ekonomiczny PWC.

Pytany o perspektywy dla złotego odpowiada, że "sama zmiana oceny przez Standard&Poor's, jeśli nie pójdą za nią kolejne agencje ratingowe, doprowadzi do tego, że złoty po pewnym czasie odrobi część strat".

- Natomiast sugestie Moody's sugerują, że mogą nastąpić dalsze obniżki ratingi. To oznaczałoby, że złoty mógłby się jeszcze osłabić, w związku z tym byłyby złe perspektywy dla giełdy - wylicza prof. Witold Orłowski.

Co to jest rating?

Moody's, to obok Standard & Poor's i Fitch Ratings najważniejsza agencja ratingowa na świecie. Cały świat na podstawie ich ocen decyduje komu i za ile można pożyczyć pieniądze. Ewentualnie komu najlepiej nie pożyczać. To właśnie istota ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej.

Rating jest przyznawany bankom, spółkom i państwom. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty: