Sachs dla TVN24 BiŚ: Polska musi tworzyć technologie, a nie tylko je importować

Z kraju

TVN24 Bznes i ŚwiatSachs dla TVN2 BiŚ: Polska musi tworzyć technologię, a nie tylko ją użytkować

Kolejny krok dla Polski to przekształcić się w społeczeństwo zaawansowane technologiczne. To największe wyzwanie, które Polska powinna postawić sama przed sobą. Chodzi o to, żeby tworzyć technologię, a nie tylko ją użytkować. Import technologii oznacza wyższy standard życia, ale nie postęp - powiedział TVN24 Biznes i Świat ekonomista Jeffrey Sachs, który współtworzył program polskiej transformacji po 1989 roku.

Dyrektor Instytutu Ziemi na Uniwersytecie Columbia, który jest gościem trwającego od środy w Sopocie Europejskiego Forum Nowych Idei 2015 dodał, że jeśli Polska chce dostać się na europejski szczyt to musi być innowacyjna. Jak to zrobić? - Na pewno nie poprzez debatę o latach 90-tych, ale o roku 2020 - tłumaczył.

Największy sukces

Sachs jest przekonany, że zmiany w Polsce są "największym sukcesem w historii przekształceń w Europie środkowo-wschodniej po 1989 r." - Polska gospodarka w dalszym ciągu zachowuje siłę. Znakomicie radziła sobie po kryzysie finansowym w 2008 r. i również w ciągu ostatnich lat, kiedy w Europie szalała recesja. Polska w tym czasie miała dobre wyniki i wzrost gospodarczy - zaznaczył amerykański ekonomista. Jego zdaniem, kluczową sprawą dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki jest skierowanie jej w stronę zaawansowanych technologii, co pomoże też w integracji z gospodarką Niemiec i krajów skandynawskich.

Postawić na konkurencyjność

- Polska powinna postawić na konkurencyjność, którą można osiągnąć za pomocą technologii i innowacji, dlatego że nie da się już dłużej konkurować tylko niskimi płacami - ocenił. Podkreślił, że ważne jest też "podnoszenie zdolności technologicznych". - W edukacji i na uczelniach potrzebne jest sprofilowanie rozwoju na nauki ścisłe i wydziały inżynierskie - dodał. Uważa, że Polska powinna podwyższyć wydatki na badania i rozwój do 2 proc. PKB. W opinii Sachsa, przy spełnieniu tych warunków jest możliwe, aby w ciągu jednego pokolenia roczne zarobki Polaków wzrosły z 15 do 40 tys. dolarów.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat