Polska miliarderami nie stoi. Na liście tylko czterech

Z kraju

sxc.huPolska miliarderami nie stoi

Polska znalazła się wśród krajów o najmniejszej liczbie dolarowych miliarderów - pisze "Puls Biznesu", powołując się na coroczny raport Credit Suisse. Tylko 4 Polaków dysponuje majątkiem, którego wartość przekracza 1 mld dolarów amerykańskich.

Więcej miliarderów od nas mają Czechy – 5, Argentyna – 6 i RPA – 7. Co najmniej dwukrotnie więcej bogaczy niż nad Wisłą jest w Egipcie – 8, Peru i Malezji – po 9, a trzykrotnie: w Chile – 12, w Tajlandii i na Filipinach – po 13.

Niewielka liczba miliarderów to nie tylko skutek niskiej zamożności polskiego społeczeństwa, ale też relatywnie niewielkich dysproporcji majątkowych – zauważa gazeta.

Pokazujący skalę nierówności współczynnik Giniego dla Polski sięga 75,6 proc. Wśród uwzględnionych w rankingu sąsiadów RP niższy odczyt ma tylko Białoruś – 65 proc. Współczynnik dla Rosji i Ukrainy sięga aż ponad 91 proc. – wskazuje "PB".

Blisko co trzeci miliarder mieszka w USA – jest ich tam 513, w Chinach jest 218 miliarderów, w Rosji - 90, w Szwajcarii – 71, a w Indiach – 67.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu