Z kraju

Wiceminister rozwoju na "szybkiej randce biznesowej": Polska jest otwarta na zagraniczny kapitał

Z kraju

sxc.huWiceminister rozwoju: Polska jest otwarta na zagraniczny kapitał

Chcemy budować wzrost gospodarczy w oparciu o inwestycje zarówno kapitału polskiego jak i zagranicznego – powiedział wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki, który odwiedził Specjalną Strefę Ekonomiczną w Łodzi.

- Polska jest otwarta na zagraniczny kapitał. Chcemy budować wzrost gospodarczy w oparciu o inwestycje; chcemy, by współczynnik inwestycji w polskim PKB rósł. Ministerstwo Rozwoju wprowadza różnego rodzaju projekty proinwestycyjne. Specjalne strefy inwestycyjne są również elementem tego planu - zaznaczył wiceminister.

"Szybkie randki biznesowe"

Domagalski-Łabędzki wziął udział w organizowanym cyklicznie spotkaniu Business Mixer Łódzkiej SSE, które – jak określają to sami organizatorzy – ma formę "szybkich randek biznesowych". Podczas wydarzenia każdy uczestnik zasiadający przy jedenastoosobowym stoliku otrzymuje trzy minuty na zaprezentowanie swojej firmy oraz poszukiwanych produktów i usług. Po zakończonej rundzie firmy wymieniają się wizytówkami i siadają przy kolejnym stole. Po trzech rundach następuje sesja networkingowa. W czwartej edycji wydarzenia wzięło udział ok. 200 osób; jej partnerami była m.in. Ambasada Austrii, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza, Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza, Francusko-Polska Izba Gospodarcza oraz Belgijska Izba Gospodarcza.

Nowe nadzieje dla Łodzi

- Cieszę się, że biznes łódzki i firmy zainteresowane inwestowaniem w łódzkiej SSE mają możliwość spotkania i zapoznania się z jej ofertą. Zależy nam, aby również polskie firmy korzystały z instrumentów wsparcia, jakie oferują specjalne strefy ekonomiczne. Jako łodzianin z pochodzenia rozumiem wyzwania, przed którymi stoi Łódź. Mam świadomość, że była pomijana w pewnych procesach i przed jej władzami stoją wielkie wyzwania, które jako Ministerstwo Rozwoju będziemy wspierać - dodał Domagalski-Łabędzki. Nowy – urzędujący od tygodnia – prezes ŁSSE Marek Michalik podkreślił, że Business Mixer jest zasługą poprzednich władz łódzkiej SSE.

- Przy jego okazji przeprowadziliśmy z panem wiceministrem ciekawe rozmowy o przyszłości ŁSSE i jestem z nich bardzo zadowolony. Będziemy je kontynuować w ministerstwie - zaznaczył. Michalik poinformował też o swojej pierwszej decyzji personalnej, którą jest rozwiązanie umowy z b. prezesem ŁSSE Tomaszem Sadzyńskim oraz o rozpoczęciu audytu w spółce.

Od 1997 roku

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna istnieje od 1997 r. Obecnie obejmuje 44 podstrefy w trzech województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Na obszarze ponad 1339 ha najdynamiczniej rozwijają się branże: AGD, kosmetyczno-farmaceutyczna, budowlana, IT/BPO oraz produkcji opakowań. Od początku istnienia Łódzkiej SSE wydano 286 zezwoleń, a inwestorzy zrealizowali inwestycje o łącznej wartości ponad 13 mld zł, dzięki którym powstało ponad 33 tys. miejsc pracy.

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu