Stawka minimalna wywołała burzę. Agencje ochrony piszą do premier

tvn24Ochroniarze protestują rpzeciwko zrównaniu płac

Podniesienie minimalnej stawki godzinowej od 1 stycznia doprowadzi do niesprawiedliwego zrównania płac wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników ochrony - uważa Polska Izba Ochrony. Izba zaapelowała do premier Beaty Szydło o "skorygowanie" przepisów w tej sprawie, tak by pracownicy z wyższymi kwalifikacjami mogli także liczyć na podwyżki pensji.

Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa ma wynosić 13 zł. Obejmie nie tylko osoby na umowach zleceniach, lecz także samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Z kolei zdaniem wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcina Zielenieckiego, należy poczekać z oceną skutków proponowanych zmian.

- Pełna ocena niektórych zapisów ustawy będzie możliwa dopiero po wprowadzeniu jej w życie - podkreślił.

Zrównanie płac

Zdaniem prezesa Polskiej Izby Ochrony (PIO) Sławomira Wagnera, nowe przepisy doprowadzą do niesprawiedliwego zrównania płac wykwalifikowanych pracowników z płacami tych niewykwalifikowanych.

- Do tej pory płace na poziomie od 10 do 13 zł za godzinę otrzymywali pracownicy wysoko wykwalifikowani - wyjaśniał. Zwrócił uwagę, że nowe przepisy ws. minimalnej stawki pozwalają na renegocjacje umów zawartych między kontrahentami a firmami ochroniarskimi, ale tylko w kontekście pracowników o niskich kwalifikacjach.

- Na to kontrahenci mają pieniądze, mówią, że jest ustawa i znajdują na to środki - podkreślił prezes PIO.

Apel do premier

Polska Izba Ochrony oczekuje od premier - zaznaczył Wagner - żeby przepisy pozwalały na renegocjowanie kontraktów także w przypadku pracowników o wysokich kwalifikacjach. "Zwracamy się z prośbą o skorygowanie przepisów w taki sposób, aby pracownicy z wyższymi kwalifikacjami nie byli dyskryminowani" - czytamy w piśmie do premier. Jak podkreślił prezes PIO, są już pierwsze sygnały, że pracownicy o dużych umiejętnościach nie zgadzają się, aby zarabiać podobnie jak ci niewykwalifikowani.

- Pracownicy nie chcąc ryzykować życia i zdrowia, pracując w obiektach wymagających większych kwalifikacji albo np. w niebezpiecznych konwojach - powiedział Wagner.

Według Wagnera, konsekwencją wprowadzenia nowych przepisów może być to, że wiele strategicznych obiektów, które wymagają profesjonalnych ochroniarzy, jak np. elektrownie, nie będą odpowiednio chronione.

- Tam nie będzie tych pracowników, nie będą chcieli tam pracować - dodał.

Pozwolenie na broń

Jak wyjaśniał, pracownicy wykwalifikowani to tacy, którzy mają m.in. pozwolenie na broń.

- To pracownicy, którzy przeszli odpowiednie przeszkolenie, zostali wpisani na listę kwalifikowanych pracowników ochrony, która jest prowadzona przez komendanta głównego policji. Takie osoby posiadają uprawnienia do posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego - zaznaczył Wagner. Z kolei niewykwalifikowani pracownicy - kontynuował prezes PIO - zazwyczaj pilnują placów budowy.

W Niemczech wzrasta płaca minimalna. Od 2018 roku ma objąć wszystkich bez wyjątku:

W Niemczech wzrasta płaca minimalna. Od 2018 roku ma objąć wszystkich bez wyjątku
W Niemczech wzrasta płaca minimalna. Od 2018 roku ma objąć wszystkich bez wyjątkutvn24bis.pl

Autor: MS / Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości