Z kraju

Stocznia Marynarki Wojennej z nowym właścicielem. Jest przedwstępna umowa

Z kraju

[object Object]
Gróbarczyk: priorytety resortu to m.in. odbudowa przemysłu stoczniowegotvn24
wideo 2/3

Została podpisana umowa przedwstępna na zakup, będącej w upadłości likwidacyjnej, Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Jedynym oferentem w przetargu była spółka Polska Grupa Zbrojeniowa Stocznia Wojenna, która zaoferowała ponad 224 miliony złotych.

O podpisaniu umowy przedwstępnej na zakup Stoczni Marynarki Wojennej (SMW) przez syndyka stoczni Magdalenę Smółkę i prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stoczni Wojennej, Konrada Konefała poinformowano w poniedziałek w Gdyni podczas konferencji prasowej na terenie zakładu. Wcześniej siedzibą spółki, nabywającej stocznię był Radom, obecnie jest Gdynia.

Plan działania

Oferta Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) została wybrana przez syndyka i zatwierdzona przez sędziego komisarza na początku lutego. Od tego czasu trwały negocjacje dotyczące transakcji. Umowa ostateczna kupna stoczni może być podpisana po wakacjach.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki podczas konferencji prasowej w Gdyni przypomniał, że jednym z założeń rządu Beaty Szydło było, aby przemysł stoczniowy i zamówienia z polskiej armii, były jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Przyznał, że "jednym z największych problemów była Stocznia Marynarki Wojennej (SMW), która (…) przez ostatnie kilkanaście lat swego potencjału nie wykorzystywała".

Wyjaśnił, że polski przemysł stoczniowy jest skonsolidowany w oparciu o Polską Grupę Zbrojeniową (należą do niej stocznia Nauta w Gdyni i Gryfia ze Szczecina - red.). - Brakowało w tym portfolio SMW (…) a jej potencjał jest niezbędny dla polskich sił zbrojnych - tłumaczył. Powiedział, że zakup "to jest pierwszy, najłatwiejszy krok, drugim - restrukturyzacja tej stoczni, włączenie do PGZ i trzeci krok - realizacja zamówień, które w najbliższych latach do tych stoczni będą kierowane". - Tym dużym projektem, o którym dużo się mówi, jest projekt budowy okrętów podwodnych o wartości 10 mld zł, później będą kolejne projekty, równie ważne i opiewające na setki milionów, a nawet miliardy złotych - tłumaczył.

Ostateczna umowa

Prezes PGZ Stoczni Wojennej Konrad Konefał poinformował podczas konferencji, że po podpisaniu umowy przedwstępnej na zakup stoczni "od dziś rozpoczyna się procedura przewidziana w ustawie o portach i przystaniach morskich zmierzająca do tego, aby PGZ stała się właścicielem SMW". Odpowiadając na pytanie, kiedy może być podpisana ostateczna umowa sprzedaży stoczni powiedział, że "naszą ambicja jest, aby najpóźniej po wakacjach móc zacząć pracować w nowej formule, czyli we wrześniu".

Przyznał, że "jest dużo organów administracji, które muszą się w tej sprawie wypowiedzieć". Pytany o przyszłość obecnie zatrudnionych w stoczni zapewnił, że "wszyscy ci, których kompetencje będą przydatne dla modernizacji Marynarki Wojennej, będą mieli miejsce w PGZ". - Nam tego aktywa brakowało i nie po to je nabywamy, aby teraz pozbywać się kompetentnej i doświadczonej kadry - podkreślił. - Chcemy z wami pracować, nie martwcie się, wasze stoczniowe kompetencje będą przydatne w PGZ - dodał. Zwracając się do pracowników stoczni, przysłuchujących się konferencji, powiedział, że "przed stocznią jak i przed wami niebawem otworzy się nowy rozdział". - Będziemy pracowali nad tym, aby włączyć stocznię w skład Grupy Stoczniowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej (…) Staniecie się pracownikami PGZ, dołączycie do stoczniowców z Nauty, z Gryfii - mówił. Poprosił pracowników, aby "już zaczęli myśleć, jak własnym doświadczeniem, swoimi kompetencjami wesprzeć potencjał PGZ". - Proszę was też o to, w jaki sposób ten zakład mógłby stać się zakładem bardziej konkurencyjnym, efektywnym, zdolnym w dłuższej perspektywie do konkurowania z przemysłem zachodnim - mówił.

O stoczni

Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni pozostaje w upadłości likwidacyjnej od 2011 roku. Postępowanie upadłościowe przeprowadza syndyk, którego poczynania nadzoruje sędzia komisarz z Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ. Obwieszczenie sądowe o szczegółach przetargu ukazało się pod koniec listopada ubiegłego roku.

Cena wywoławcza sprzedaży wynosiła 224 mln 909 tys. zł netto. Przetarg obejmował prawo wieczystego użytkowania kilkudziesięciu działek o łącznej powierzchni ponad 30 ha, prawo własności budynków, budowli, obiektów inżynierii lądowej i wodnej, do dokumentacji, środków trwałych (maszyny i urządzenia, środki transportu), obiektów małej architektury, infrastruktury naziemnej i podziemnej wchodzącej w skład przedsiębiorstwa, udziałów w spółkach prawa handlowego oraz wartości niematerialnych i prawnych. W 2012 roku Stocznia miała 1,3 mln zł zysku, w 2013 roku - 2,6 mln zł, w 2014 roku - 7,1 mln zł, a w 2015 roku - 22 mln zł.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Yanek/fotopolska.eu (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości