Coraz bliżej powstania Polskiej Grupy Spożywczej. Jest decyzja Senatu

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Glapiński o inflacji
Glapiński o inflacjiNBP
wideo 2/6
NBPGlapiński o inflacji

Senat przyjął nowelizację ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Nowe przepisy mają umożliwić budowę Polskiej Grupy Spożywczej.

Za głosowało 97 senatorów, przeciw był 1 oraz 1 senator wstrzymał się od głosu. Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

"Celem ustawy jest ujednolicenie siatki pojęciowej w zakresie obejmowania akcji nowej emisji spółki Krajowa Spółka Cukrowa S.A. (KSC) oraz uregulowanie sytuacji prawnej Skarbu Państwa w tym zakresie" - wskazali przedstawiciele Senatu we wpisie na Twitterze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polska Grupa Spożywcza

Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka na wtorkowym posiedzeniu komisji senackich komisji rolnictwa oraz gospodarki narodowej wyjaśniał, że zgodnie z obowiązującą ustawą z 1994 roku, akcje nowych emisji Krajowej Spółki Cukrowej mogą obejmować́ wyłącznie plantatorzy buraków cukrowych związani ze spółką umowami kontraktacji buraków oraz pracownicy KSC. Skarb Państwa może nabywać akcje, ale bez prawa głosu - wskazywał wiceszef MAP.

Zmieniona ustawa pozwala Skarbowi Państwa na nabywanie akcji z prawem głosu. Oznacza to możliwość dokapitalizowania KSC, a to kolei umożliwi budowę Polskiej Grupy Spożywczej. Ma ona powstać na bazie Krajowej Spółki Cukrowej.

Konsolidacja spółek ma polegać na podniesieniu kapitału zakładowego KSC poprzez wniesienie przez Skarb Państwa udziałów spółek przeznaczonych do konsolidacji w zamian za akcje o podwyższonym kapitale. Chodzi o zwiększenie roli Skarbu Państwa w tej spółce, ale dzięki temu wzrośnie także wartość akcji należących do plantatorów i pracowników - wyjaśnił wiceminister Śliwka.

Jak wskazał, celem budowy takiego holdingu jest stworzenie na bazie zasobów dostępnych Skarbowi Państwa silnego podmiotu, który przyczyni się do wzmocnienia polskiego przemysłu rolno-spożywczego, a tym samym wpłynie na konkurencyjność polskich firm na rynku międzynarodowym.

Obecnie większościowym udziałowcem KSC jest Skarb Państwa. Około 20 proc. akcji należy do plantatorów buraka cukrowego i pracowników spółki.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości