Z kraju

Sukces polskiej fabryki Michelin. Wyprodukuje innowacyjne opony

Z kraju

michelin.comFabryka w Olsztynie produkuje opony rolnicze, osobowe, dostawcze i ciężarowe

Zatrudniająca ponad 4 tys. osób fabryka Michelin w Olsztynie będzie wytwarzać formy do innowacyjnego produktu tego koncernu - opony letniej posiadającej jednocześnie homologację zimową. Z rozwoju zakładu cieszą się samorządowcy, a dla związkowców najważniejsza jest stabilność zatrudnienia.

Olsztyński zakład to największa fabryka Michelin w Europie. Jej kierownictwo ocenia, że decyzja o produkcji formy do ważnego dla koncernu produktu właśnie w Olsztynie to powód do dumy i dowód uznania władz grupy dla polskiego zakładu.

Innowacyjny produkt

Nową oponę zaprezentowano we wtorek w miejscowości Divonne-Les-Bains na granicy Francji i Szwajcarii. Według przedstawicieli koncernu jest to pierwsza na świecie opona letnia z homologacją zimową. Podkreślają, że nie jest to klasyczna opona uniwersalna (całoroczna), ale taka, która uzyskała najwyższą klasę przyczepności do mokrej nawierzchni zarówno według kryteriów oceny opon letnich jak i zimowych – tym samym można jej używać przez cały rok. Same opony będą produkowane we Francji, ale formy do nich – w Olsztynie. Dyrektor polskiej fabryki Jarosław Michalak ocenia, że powierzenie zakładowi produkcji form do takiej opony to „powód do dumy".

Rozwój fabryki

- To także dowód, że Zakład Form, podobnie jak cała olsztyńska fabryka, należy do najnowocześniejszych na świecie. Inwestycje Grupy Michelin w Olsztynie i kompetencje pracowników umożliwiają produkowanie najbardziej wymagających technologicznie produktów- powiedział dyrektor, podkreślając rozwój i modernizację fabryki w ciągu minionych 20 lat, od kiedy dawny olsztyński Stomil stał się częścią globalnego koncernu. Obecnie Michelin to największy pracodawca i eksporter na Warmii i Mazurach. Szef Solidarności w olsztyńskim zakładzie Jan Napierała uważa, że produkcja form do nowej opony to możliwość rozwoju dla fabryki i załogi. - Nas to cieszy, bo oznacza stabilność pracy. To jest inwestycja w nowe technologie i perspektywa rozwoju nie na rok czy dwa, ale na wiele lat. Fabryka pozyskując technologie "z wyższej półki" zapewnia możliwości kształcenia kolegów z innych fabryk, a przez to umożliwia rozwój pracowników - dodał.

Inwestycje

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił duże znaczenie fabryki dla stolicy Warmii i Mazur. Przypomniał, że w ciągu ostatnich 2-3 lat w olsztyńskim zakładzie było realizowanych 10 inwestycji; tyle pozwoleń na budowę miasto wydało. Chodzi m.in. o nowe obiekty centrum logistycznego czy rozbudowę hali produkcyjnej opon rolniczych. - Cieszymy się z tego, że Michelin w Olsztynie się rozwija, mimo trudnej sytuacji ekonomicznej na świecie. To właśnie olsztyńska fabryka jest "oczkiem w głowie" Grupy Michelin; ponadto jest zarządzana przez polskie kierownictwo- powiedział prezydent miasta. - Możemy powiedzieć, że oznacza to pełne zaufanie właścicieli do Olsztyna; do potencjału, który tutaj istnieje, do mieszkańców i ludzi, którzy w Olsztynie pracują – dodał Grzymowicz.

Największa fabryka

Michelin działa w Polsce od 1994 r. W grudniu 1995 r. Grupa Michelin kupiła pakiet większościowy akcji olsztyńskiej fabryki, stając się partnerem strategicznym i inwestorem. Fabryka w Olsztynie produkuje opony rolnicze, osobowe, dostawcze i ciężarowe. Znajdują się tu także zakłady form, kordów i mieszanek. Michelin w Olsztynie zatrudnia 4,2 tys. pracowników.

Autor: msz//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: michelin.com

Pozostałe wiadomości