Gigantyczne pieniądze na szerokopasmowy internet. Firmy dostaną pożyczki

Z kraju

ShutterstockInfrastruktura telekomunikacyjna jest traktowana jako majątek

Firmy telekomunikacyjne otrzymają w formie preferencyjnych pożyczek około miliard złotych z programu Polska Cyfrowa na rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu - wynika z umowy zawartej w poniedziałek między Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) a Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Preferencyjne pożyczki trafią do inwestorów planujących budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnych, zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu o przepustowości przynajmniej 30 Mb/s dla biznesu i gospodarstw domowych oraz 100 Mb/s dla szkół.

Szerokopasmowy internet

BGK i Centrum Projektów Polska Cyfrowa poinformowały, że całkowita kwota przeznaczona na realizację projektu wynosi 1 mld 176 mln zł, w tym 996,2 mln zł z funduszy unijnych. Według minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej uruchomienie odrębnego instrumentu finansowego jest najwłaściwszą formą wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw.

- Z przeprowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji ankiety wśród operatorów wynika, że infrastruktura telekomunikacyjna jest traktowana jako majątek, który sprawia duże trudności instytucjom finansowym i jest traktowana jako niewystarczający przedmiot zabezpieczenia zaciąganych zobowiązań kredytowych - powiedziała.

Preferencyjne pożyczki

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński dodał, że przewidziane w umowie wsparcie o charakterze zwrotnym dzięki wielokrotnemu wykorzystaniu tych samych pieniędzy pomoże szybko i efektywnie wydać środki z funduszy europejskich przeznaczone na rozwój szerokopasmowego internetu. - Zaraz po podpisaniu umowy rozpiszemy przetarg w formule zamówień publicznych, który wyłoni pośredników finansowych, którzy będą bezpośrednio udzielali pożyczek przedsiębiorcom - powiedziała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Dodała, że preferencyjne pożyczki na pojedynczą inwestycję będą udzielane na okres do 15 lat, z maksymalnym okresem karencji do 30 miesięcy, a ich wysokość będzie mogła wynosić od 20 tys. do 10 mln zł.

Niebezpieczna strona internetu. "Debata Kobiet":

Niebezpieczna strona internetu. "Debata Kobiet"

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock