Rząd chce ściągnąć pracowników z Filipin. "Nasz kraj jest bliski kulturowo"

Z kraju

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców oceniają eksperciTVN24 BiS
wideo 2/4

- Mam nadzieję, że jesienią uda nam się zawrzeć przynajmniej wstępne porozumienie z filipińskim rządem w sprawie zatrudniania pracowników, jesteśmy na dobrej drodze - powiedział wiceminister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Resort rodziny i pracy prowadzi rozmowy z filipińską stroną w sprawie podpisania dwustronnej umowy o zatrudnianiu pracowników. - Jesteśmy na dobrej drodze, aby te porozumienie zawrzeć. Mam nadzieję, że jesienią uda nam się zawrzeć przynajmniej takie wstępne porozumienie - powiedział wiceminister, odnosząc się do rozmów z filipińskim rządem. Dodał, że strona filipińska zadeklarowała przesłanie wstępnej propozycji umowy.

Bliski kraj

Szwed przypomniał, że w ostatnich dniach wziął udział w drugim spotkaniu z ambasador Filipin w Polsce, które dotyczyło m.in. przyszłego porozumienia. Zaznaczył, że do rozmów doszło na prośbę strony filipińskiej. - Filipiny delegują około 10 milionów obywateli, kraj liczy około 110 milionów. Mają to dosyć dobrze rozwiązane, bo koordynują to przez rządowe agencje zatrudnienia. Wybrano Polskę, bo nasz kraj jest im bliski kulturowo, między innymi ze względu na wiarę katolicką - mówił wiceminister. - Podczas rozmów mocno podkreślano, że mamy dobry Kodeks pracy, że uregulowaliśmy kwestie związane z wynagrodzeniami - chodzi o płacę minimalną, stawkę godzinową. To dla nich ma znaczenie - powiedział Szwed. Zwrócił uwagę, że Filipińczycy pracowaliby w Polsce na takich samych zasadach, jak do tej pory, ale byłoby to bardziej reglamentowane. - Byłby ścisły kontakt z filipińską agencją zatrudnienia i naszą stroną. Musimy się teraz zastanowić, jaki urząd będzie to koordynował, który będzie wiodący. Na pewno nie będzie to samo ministerstwo. Musiałby to być jeden wiodący urząd pracy na poziomie wojewódzkim albo urzędy wojewody. To jest jeszcze kwestia do zastanowienia się - powiedział wiceminister. Dodał, że urzędy współpracowałyby ze sprawdzonymi i uczciwymi pracodawcami. Jak podkreślił, Polsce szczególnie zależy na pracownikach wysoko wykwalifikowanych z branż: budowlanej, IT, medycznej, w tym opiekunkach osób starszych.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock