Kopacz: Słowacja kupi 30 Rosomaków w ciągu trzech lat. Miliony złotych popłyną do Siemianowic Śląskich

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatPolska będzie współpracować ze Słowacja przy Rosomakach

Słowacja w ciągu najbliższych trzech lat kupi 30 sztuk nowego wariantu kołowego transportera opancerzonego Rosomak. Do zakładów w Siemianowicach Śląskich wpłynie ponad 120 mln zł - poinformowała w piątek w spółce Rosomak w premier Ewa Kopacz.

Premierzy Polski i Słowacji Ewa Kopacz i Robert Fico podpisali list intencyjny ws. współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego.

Szefowa rządu na konferencji prasowej w Siemianowicach Śląskich powiedziała, że bardzo się cieszy z podpisania listu intencyjnego ws. współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. - Słowacja w ciągu najbliższych trzech lat zakupi 30 sztuk nowego wariantu transportera Rosomak - powiedziała Kopacz.

Nowa wersja będzie stanowiła połączenie polskiego wozu ze słowacką wieżą bezzałogową TERRA-30.

Kopacz oceniła, że to bardzo duży sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego, polskiej gospodarki i gwarancja miejsc pracy nie tylko w zatrudniających 450 pracowników zakładach Rosomak, ale i u jego kooperantów, czyli dla 3,5 tys. osób. - Chcemy ten nowy wariant, wariant polsko-słowacki bardzo mocno promować nie tylko w Europie, ale i na świecie. Chcemy, żeby zamówienia spływały szeroką falą właśnie tu do Siemianowic - mówiła Kopacz. Pracownikom firmy powiedziała, że robią produkt, który jest wysoko oceniany nie tylko w Europie, ale i na świecie oraz wyjątkowo dobrze sprawdził się na misji w Afganistanie. Premier podkreśliła, że podpisana w 2013 r. nowa umowa licencyjna z fińską firmą Patria, która skonstruowała transporter, umożliwia sprzedaż pojazdów do innych krajów. - To jest pierwsza taka transakcja, a ja myślę, że to jest dobry początek - powiedziała Kopacz.

Plany eksportu

Integracja odbywałaby się na Słowacji. Oba kraje przewidują, że wspólny produkt - który nosiłby nazwę Scipio - można by eksportować także na rynki trzecie.

Scipio został pokazany ostatnio na targach w Czechach. Słowacy potrzebują docelowo ok. 100 kołowych transporterów opancerzonych tej kategorii. W czerwcu pojazd poddano próbom poligonowym na Słowacji.

Rosomak to polska nazwa ośmiokołowego modułowego wozu opancerzonego AMV skonstruowanego przez fiński koncern Patria. Został wybrany przez MON w rozstrzygniętym w grudniu 2002 r. przetargu wartości ok. 5 mld zł. Obecnie w polskim wojsku służy ok. 670 Rosomaków w różnych wersjach. Pojazdów używał polski kontyngent ISAF w Afganistanie.

Autor: ToL//km / Źródło: PAP