Miejsca, gdzie warto żyć i pracować. Polska awansowała w rankingu

Z kraju

Polacy na czele rankingu ekonomicznego optymizmuTVN24 BiS
wideo 2/4

Polska awansowała na 13. pozycję w rankingu HSBC Expat Annual League Table - krajów, gdzie najlepiej się żyje, zakłada rodziny i pracuje. Najwyżej oceniono w naszym przypadku możliwości rozwoju kariery pracownika i stabilność ekonomiczną państwa, gorzej - otwartość społeczeństwa czy poziom zarobków.

W pierwszej trójce rankingu znalazły się Szwajcaria, Singapur i Kanada. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Hiszpania, Nowa Zelandia, Australia, Turcja, Niemcy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wietnam. W rankingu uwzględniono w sumie 33 państwa.

Awans Polski

W najnowszym zestawieniu Polska zajęła 13. miejsce wśród najlepszych destynacji dla ekspatów, czyli specjalistów, którzy opuścili ojczyznę, by podjąć pracę za granicą. Według informacji zamieszczonej na stronie internetowej HSBC w 2018 roku Polska zajmowała 25. pozycję.

Nasz kraj był wskazywany jako dobre miejsce do życia ze względu na "możliwość realizacji aspiracji w zakresie rozwoju kariery, doskonalenia umiejętności prywatnych i zawodowych", a także osiągnięcia równowagi między życiem zawodowym i prywatnym (work/life balance).

"Popularność Polski jako kierunku biznesowego rośnie. Coraz więcej osób dostrzega potencjał zarówno mieszkańców kraju, jak i jego gospodarki. Strategiczne położenie handlowe, stosunkowo niskie koszty utrzymania, zapierające dech w piersiach krajobrazy i bogata historia sprawiają, że ten środkowoeuropejski kraj jest atrakcyjny dla ekspatów" - napisano w raporcie.

W rankingu gorzej oceniono natomiast takie aspekty jak przyjazność i otwartość społeczeństwa (29 miejsce). Według badania przygotowanego na zlecenie HSBC Polska nie jest też krajem, w którym łatwo się zaaklimatyzować (27. miejsce) czy zawrzeć przyjaźnie (26. miejsce).

Stosunkowo nisko nasz kraj uplasował się też pod względem poziomu zarobków (22. miejsce).

Czołówka rankingu

82 proc. badanych, którzy przeprowadzili się do Szwajcarii, deklaruje, że od czasu przeprowadzki poprawiła się ich jakość życia; 72 proc. uważa, że otoczenie jest czystsze i atrakcyjniejsze niż w ich ojczyźnie, a 42 proc. czuje się fizycznie zdrowiej.

"Wysoka jakość życia i konkurencyjne wynagrodzenie oraz atrakcyjne otoczenie umożliwiły Szwajcarii awans z 8. miejsca w ubiegłym roku. Singapur, który przez cztery lata z rzędu zajmował pierwsze miejsce, uplasował się na drugiej pozycji" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie dotyczącym rankingu.

Singapur, który zajął drugie miejsce w zestawieniu, jest najlepszym miejscem na świecie dla osób przeprowadzających się z dziećmi, zaś trzecia na podium Kanada jest uważana za drugie po Turcji "najbardziej przyjazne miejsce na świecie dla zagranicznych gości".

Doroczny ranking HSBC Expat został zrealizowany przez YouGov na zlecenie HSBC i dotyczył różnych aspektów życia i pracy poza krajem pochodzenia (m.in. warunków wychowywania dzieci, wynagrodzenia czy łatwości aklimatyzacji). W tegorocznym badaniu uczestniczyło 18059 ekspatów z całego świata.

Warto dodać, że według najnowszej edycji rankingu Mercer’s Global Talent Trends Warszawa zajęła 173. miejsce, jeżeli chodzi o najdroższe miasta dla zagranicznych pracowników. Liderem zestawienia został Hongkong. Podium uzupełniły dwa inne azjatyckie miasta: Tokio i Singapur.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP, CNN