Z kraju

Pokonali Amerykanów, Rosjan, Japończyków. Polscy specjaliści od cyberbezpieczeństwa najlepsi na świecie

Z kraju

ShutterstockZwycięska polska drużyna o nazwie Dragon Sector rozegrała 33 rankingowe turnieje

Polscy informatycy wygrali klasyfikację generalną międzynarodowych zawodów z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego Capture the Flag w 2014 r. Polacy okazali się lepsi od drużyn z USA, Rosji, Niemiec czy Japonii.

Zawody Capture the Flag (CTF) to międzynarodowy cykl turniejów, w którym drużyny rozwiązują zadania związane z bezpieczeństwem aplikacji mobilnych, programowaniem zwrotnym (analiza technologii czy programu w celu odkrycia mechanizmów jego działania), kryptoanalizą, algorytmiką i informatyką śledczą.

Do 50 zadań

Turnieje CTF odbywają się na całym świecie średnio co kilka tygodni. W rozgrywkach może uczestniczyć od 10 - w przypadku finałów - do nawet 2 tys. drużyn. Rozgrywki mogą być prowadzone zarówno w trybie online, jak i offline, czyli na miejscu. Turnieje odbywają się w dwóch formułach. W pierwszej - zespoły starają się w ciągu 24-48 h rozwiązać od 20 do 50 zadań z różnych kategorii. Druga odmiana zawodów to atak - obrona, w której drużyny z jednej strony mają za zadanie opracowanie rozwiązań zabezpieczających własny serwer, z drugiej szukają luk w zabezpieczeniach przeciwników i dokonują ataków na ich serwery. Zwycięska polska drużyna o nazwie Dragon Sector rozegrała 33 rankingowe turnieje, w tym 7 zakończyła na pierwszym miejscu, a 18 razy stawała na podium.

Kluczowy element: czynnik ludzki

W skład drużyny wchodzili informatycy zajmujący się bezpieczeństwem teleinformatycznym w firmach prywatnych i publicznych, m.in. z Google i z zespołu CERT Polska (z ang. Computer Emergency Response Team), który został powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo użytkowników lub instytucji w internecie. W zespole znaleźli się także dwaj studenci, w tym jeden z Uniwersytetu Warszawskiego. - Jesteśmy dumni, że jako instytut badawczy NASK mogliśmy wspierać działalność zespołu. Jednym z kluczowych elementów mających wpływ na poziom bezpieczeństwa teleinformatycznego jest czynnik ludzki. Wysokiej klasy specjaliści będący w stanie szybko i profesjonalnie reagować na zagrożenia w cyberprzestrzeni to bez wątpienia jeden z najcenniejszych zasobów każdej gospodarki - powiedział kierownik CERT Polska Piotr Kijewski. Działalność zwycięskiego zespołu wspierał instytut badawczy NASK, w ramach którego działa zespół CERT Polska, i Uniwersytet Warszawski.

KNF przyjrzy się cyberprzestępcom. I naciska na banki
KNF przyjrzy się cyberprzestępcom. I naciska na banki

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości