Z kraju

Polacy krótko śpią. Sześć zmartwień pracowników

Z kraju

[object Object]
Stresująca praca PolakówTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/4

Polscy pracownicy krótko śpią. Co ich trapi? Zmartwienia zbyt dużą liczbą obowiązków, stres związany z brakiem pieniędzy oraz nadgodziny, do których zmuszają ich pracodawcy - wynika z międzynarodowych badań.

Im bardziej stresujące miejsce pracy, tym głębsze kłopoty pracowników ze snem. Z kolei im mniej snu, tym poważniejszy spadek formy, większe napięcie i mniejsza chęć dbania o relacje w pracy - wynika raportu MonsterPolska.pl.

Twórcy badania "Stres w miejscu pracy" zapytali respondentów, jak długo śpią w noc poprzedzającą pracujący dzień. Podczas gdy poniżej pięciu godzin śpi tylko dwa procent ogółu badanych, w Polsce wynik ten wynosi aż pięć procent. Na Łotwie i w Finlandii na tak krótki sen decyduje się jeden procent pracujących osób.

"Na pocieszenie mamy też najwięcej śpiochów, którzy dbają o to, aby ich relaks trwał powyżej ośmiu godzin. I tak siedem procent osób wysypia się porządnie w Polsce, ale także na Węgrzech i w Bośni i Hercegowinie" - czytamy w raporcie.

Dlaczego Polscy pracownicy nie mogą spać?

1. Zbyt wiele obowiązków

Aż 34 proc. Polaków martwi się zbyt dużą ilością obowiązków w pracy. Z badań wynika, że na tego typu stres narażone są zwłaszcza osoby, które odpowiadają za wyniki. To ci pracownicy mniej śpią i intensywniej odczuwają wszelkie minusy wykonywanego zawodu. 2. Problemy finansowe Przyczyną stresu także dla 26 proc. badanych Polaków są kłopoty finansowe. O pieniądze obawiają się zwłaszcza mniej wykwalifikowani pracownicy i pracownicy o niskich dochodach. To oni też często ponoszą zdrowotne skutki wykonywania zawodu. 3. Nadgodziny Praca, praca i jeszcze raz praca – z tego powodu rozdrażnionych jest aż 15 proc. Polaków. Osobom, które przesiadują w pracy, trudniej jest też osiągnąć równowagę między pracą a życiem prywatnym. 4. Wypalenie Już 13 proc. pracowników czuje, że praca prowadzi ich prosto do wypalenia zawodowego. Emocjonalne wypalenie zaobserwowano we wszelkich grupach zawodowych. Byli w nich programiści, lekarze, specjaliści medyczni, nauczyciele i policjanci. 5. Długi czas pracy bez urlopu Przeciętnie narzekało na to 15 proc. badanych pracowników z Polski. Z takim kłopotem boryka się wielu menadżerów. To oni też śpią mniej. Aż 21 proc. menedżerom sen zajmuje mniej niż 6 godzin. 6. Jak długo śpimy? Poniżej pięciu godzin śpi tylko 5 proc. Polaków. Z kolei od 5 do 6 godzin sypia 21 proc. badanych, a od 6 do 7 najwięcej, bo 38 proc. ankietowanych. 29 proc. Polaków śpi 7-8 godzin, a więcej niż 8 tylko 7 proc.

Badanie

Badanie "Stres w miejscu pracy" został przeprowadzony przez serwis MonsterPolska.pl przez Paylab.com na próbie ponad 58,5 tys. pracowników z 11 krajów europejskich, w tym Polski.

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości