Przegląd prasy. Nowa twarz gangów. Połowa to "białe kołnierzyki"

[object Object]
Wiceminister Gruza o dochodach z VATTVN24 BiS
wideo 2/3

Połowa rozbitych w 2017 roku grup przestępczych to zajmujące się głównie oszustwami VAT tak zwane białe kołnierzyki - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

"Nielegalne interesy narkotykowe i nadużycia gospodarcze - głównie na tym swoją aktywność koncentrują obecnie zorganizowane grupy przestępcze" - informuje "Rz".

Rozbite gangi

Z danych Centralnego Biura Śledczego Policji - na które powołuje się gazeta - wynika, że gangi o profilu "ekonomicznym" oraz narkotykowym stanowiły niemal 75 proc. wszystkich działających w kraju. - Grupy ekonomiczne, w tym wyłudzające VAT, stanowiły połowę spośród wszystkich rozbitych w minionym roku - powiedziała rzeczniczka CBŚP Iwona Jurkiewicz. Dziennik informuje, że w 2017 r. w ramach spraw operacyjnych swoim zainteresowaniem CBŚP objęło 858 zorganizowanych grup przestępczych (o 16 mniej niż w roku poprzednim). Zdecydowana większość spośród wszystkich grup specjalizowała się w handlu, produkcji i przemycie narkotyków oraz w oszustwach gospodarczych.

W porównaniu z 2016 r. w roku ubiegłym o 46 zwiększyła się liczba grup trudniących się narkobiznesem. - Coraz częściej rozbijamy grupy, które zajmują się nie tylko handlem narkotykami, ale również rozprowadzają dopalacze, a nawet podróbki leków - zaznacza Jurkiewicz.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości