"Ogromna rozbieżność". Licznik cofnięto o ponad 600 tysięcy kilometrów

[object Object]
Kary za cofanie liczników. Kto musi się obawiać?TVN24 BiS
wideo 2/3

Policja poinformowała o kolejnym przypadku zaniżania stanu licznika samochodowego. Kontrolowana ciężarówka miała o ponad 600 tysięcy kilometrów mniej niż powinna.

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje nowy przepis dotyczący kontroli drogowych. Oprócz standardowego sprawdzenia prawa jazdy czy weryfikacji ubezpieczenia OC, policjanci muszą też spisywać stan licznika pojazdu.

Mniej na liczniku

W poniedziałek funkcjonariusze poinformowali o kolejnym przypadku zaniżania stanu licznika.

"12 stycznia br. około godziny 7.40 na ul. Poznańskiej w Łowiczu policjanci z łowickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej samochód ciężarowy. Funkcjonariusze sprawdzili pojazd, a działając w ramach nowych uprawnień, skontrolowali także aktualny stan drogomierza" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, "podczas sprawdzania stanu licznika pojazdu okazało się, że istnieje ogromna rozbieżność co do stanu faktycznego przebytych kilometrów przez ciężarówkę".

Funkcjonariusze podali, że różnica między bieżącym stanem licznika a informacjami wynikającymi z wpisu w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu, wynosiła ponad 600 tysięcy kilometrów.

"W związku z tym policjanci zabezpieczyli pojazd. Śledczy obecnie wyjaśniają, jak doszło do takiej rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny" - czytamy.

Kary za cofanie liczników

Zgodnie z przepisami, które weszły w maju ubiegłego roku, za zmianę wskazań stanu licznika, ingerencję w prawidłowość pomiaru, dokonanie wymiany licznika przebiegu całkowitego pojazdu wbrew przepisom ustawy będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Za oszustwo ma odpowiadać zarówno ten, kto je zleca, jak i wykonawca, na przykład mechanik w warsztacie.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości